Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Засвір, як месца сустрэчы двух беларускіх талентаў.

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> ПиссуАРТ от КИНДУСА
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
КИНДУС



Зарегистрирован: 05.04.2009
Сообщения: 1782
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 24 Aug 2023, Thu, 21:02    Заголовок сообщения: Засвір, як месца сустрэчы двух беларускіх талентаў. Ответить с цитатой

Уся гісторыя Засвіра цесна звязана з манаскім ордэнам кармелітаў босых, якія з'явіліся тут у 1694 годзе. Пазней, у 1713, для іх быў пабудаваны мураваны кляштар і цагляны касцёл. Лёс яго быў цяжкі.
У 1864 годзе касцёл быў скасаваны і ператвораны ў царкву, у 1919 вернуты каталікам. Пасля другой сусветнай касцёл і кляштар не функцыянавалі, у іх памяшканнях месціліся школа і магазін. У савецкі час, улічваючы пазіцыю дзяржавы да рэлігіі, касцёл разбураўся, і толькі ў 1994 годзе быў адноўлены намаганнямі кс. Войцэха Леманьскага.

увеличить до 1200x897


увеличить до 897x1200


увеличить до 897x1200


Але да нашай тэмы. У той кароткі міжваенны час, пробашчам касцёла быў Казімір Сваяк, вядомы беларускі паэт, святар, грамадскі дзеяч. Вядома, у служэннях ён ужываў мову, што было забаронена.



Аднойчы завітаў да яго ў Засвір непрызнаны ў той час беларускі мастак Язэп Драздовіч, вядомы сваімі перадавымі поглядамі.



І вось, седзячы на прыступках драўлянага ганку кляштара, разам з сябрам-паэтам, які ціха напяваў любімыя мелодыі, абдумваючы і дапісваючы пад натхненнем свае вершы, Язэп маляваў.
Графічныя малюнкі "Сваякоў ганак", "Пані Ядвіга" ды іншыя, адзін з якіх праектаваўся як фрэска ў Засвірскім касцёле, зараз захоўваюцца ў Цэнтральнай навуковай бібліятэцы НАН Беларусі і Нацыянальным мастацкім музеі.

увеличить до 897x1200


Лёс абодвух быў трагічны. Казімір Сваяк, неўзабаве памёр, захварэўшы на сухоты, а Язэп Драздовіч, хаця і пражыў яшчэ 30 гадоў, пражыў іх, пакутуя ад беднасці, голоду, чалавечага неразумення, адзіноты.
Але вось зараз мы можам дакрануцца да сваёй гісторыі ды прыгадаць нашых беларускіх талентаў.

Загляне сонца ў наша ваконца,
Хатку асвеціць праменьмі...

О, край мой родны! Куды я ні гляну
Дзе лёс мой дзіўны мяне не закіне
Сам мной ты ўсюды ў кожнай гадзіне...

увеличить до 897x1200


увеличить до 897x1200




увеличить до 897x1200


Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> ПиссуАРТ от КИНДУСА Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы