Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Мозырь
На страницу Пред.  1, 2
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фото городов
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 09 May 2014, Fri, 23:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

З чаго пачаць? Пачну з з'яўлення думкі "А Мазыр цікавы горад!", Менавіта тады я пачаў гадаць, як мне трапіць туды. Цягнікі з Магілёва туды не ходзяць, на машыне неяк накладна і дорага, і вось аднойчы, тарашчачыся на мапу, я заўважыў, што на другім беразе Прыпяці, зусім побач, знаходзяцца Калінкавічы ... Яшчэ трохі пашубуршэшы мышкай па кілімку, высвятліў, што дабрацца да патрэбнага горада прасцей простага, бо з Калінкавіч туды ходзяць аўтобусы праз кожныя 15 хвілін. Цягам аднаго тыдня я падабраў вольны час, зверыў прагноз надвор'я, склаў маршрут, вывучыў расклад, набыў квіткі, сабраў сумку і яшчэ крыху проста нічога не рабіў.



У Мазыр я прыбыў каля 09.30 ў першы дзень свайго адпачынку (г.зн. яшчэ да падарожжа ў Нямеччыну, таму пад ўражаннямі ўсё ніяк не мог сесці за гэты рэпартаж). Метэаролагі не падвялі і ўвесь дзень мяне суправаджала яркае вясновае сонца.
Спачатку я накіраваўся да асабняка 1910 года пабудовы, які знаходзіцца недалёка ад цэнтра. Калісьці да рэвалюцыі гэты будынак у эклектычным стылі належаў аднаму багатаму спадару (якому дакладна мне высветліць не атрымалася), але чырвоная рэвалюцыя абвясціла гэты домік маёмасцю народа, а народ у сваю чаргу вырашыў, што тут будзе дзіцячая бальніца. З тых часоў і да 2004 г. так і лячылі тут дзяцей, а потым будынак прызналі непрыдатным, усё і ўсіх вывезлі, і цяпер ён занядбаны.



Яшчэ вывучаючы здымкі мясцовасці са спадарожніка, я зразумеў - тэрыторыя адмежваная, і мабыць, патрапіць туды будзе праблематычна, але ўязная брама была наросхрыст і я пракраўся туды без асаблівых цяжкасцяў.



Натхнёны першымі поспехамі я пайшоў да Міхайлаўскага сабора.



Ён быў пабудаваны ў 1780-х гг. і першапачаткова належаў бернардынам, аднак усё змянілася пасля паўстання 1863 г., калі сабор адабралі ў каталікоў і перадалі праваслаўным.



Недалёка ад сабора знаходзіцца замчышча, на якім у 2005 годзе выбудавалі бутафорскі драўляны замак.



Слова "замак", вядома, не зусім падыходзіць для гэтага драўлянага збудавання, я б назваў гэта месца Музейны комплекс "Мазырскае замчышча".



Так, я згодны, што глядзіцца ён неяк посна, перанасычанаму падарожніку там асабліва няма чаго рабіць, але камусьці магчыма і гэта здасца цікавым.



Акрамя драўляных збудаванняў у комплекс уваходзіць краязнаўчы музей, адтуль у мяне пару здымкаў адмыслова для Глобуса Беларусі:





Падмацаваўшыся ў "Карчме на замчышчы" я бадзёрым крокам накіраваўся на ўсход і ўжо праз 20 хвілін зразумеў, што зрабіў памылку. Усе банкаматы былі далёка ззаду, апошнія наяўныя грошы я аддаў на чай, а адлегласць апынулася большай, чым я меркаваў. На аўтобус ня сесьці, разварочвацца было позна, заставалася ісці наперад.
Сяк-так я дабрыў да кляштара цыстэрцыянаў.



У формах будынка справа слаба ўгадваюцца рысы барочнага касцёла. Велічны культавы помнік XVIII стагоддзя, разам з манастырскімі карпусамі практычна да непазнавальнасці перабудаваны і пераўтвораны ў вытворчы цэх.




Пасля таго, як я ўбачыў, як трапятліва ў Еўропе ставяцца да сваёй спадчыны, мне сорамна за стан нашых помнікаў.

Недалёка адсюль меcціцца другі манастыр цыстэрцыянаў, гэты ўжо жаночы.



Касцёлу св. Міхаіла Арханёла 1750-х гг. пашанцавала больш - у савецкі час у кляштары размяшчаўся дзіцячы дом.



Цудоўна захаваўся як храм, так і манастырскія карпусы.



інтэр'ер



Назад я вяртаўся так жа, як і дабіраўся сюды - пешшу. Па шляху зрабіў некалькі здымкаў Прыпяці:





Самы доўгі аўтамабільны мост у Беларусі.





На процілеглым беразе - Калінкавічы. На адваротнай дарозе я вырашыў трохі пабадзяцца і па ім. Горад зусім малады, бурліва расці і развівацца ён стаў толькі пасля 1916 года, калі ў ім завязаўся чыгуначны транспартны вузел. Нічога незвычайнага ў ім няма і каб хоць неяк захаваць аб ім успамін, я зняў Царкву абраза Казанскай Божай Маці 1990 г.



http://ales-matsesha.livejournal.com/5243.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Алемания



Зарегистрирован: 09.01.2015
Сообщения: 311
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 23 Feb 2015, Mon, 21:35    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

krapachino писал(а):


По идее, самое высокое здание Мозыря. Пересечение ул.Мира и Строителей

Самое высокое здание Мозыря - общежитие пединститута, стоящее на высоченном обрыве над мостом у въезда в Мозырь. Вот оттуда с верхних этажей такой вид на Припять - закачаешься. Особенно в разлив.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
ChehVlad



Зарегистрирован: 07.02.2010
Сообщения: 173
Откуда: Мінск

СообщениеДобавлено: 09 Nov 2015, Mon, 0:21    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Сітуацыя з цыстэрцыянскім касцёлам у Мазыры характэрная тым, што ў тым жа горадзе існуе яго двайнік, якому ўсёткі пашанцавала застацца дагледжаным касцёлам, а не вытворчым цэхам — ад гэта яшчэ больш крыўдна за меней ўдачлівага субрата.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
RudnikFedor



Зарегистрирован: 02.04.2011
Сообщения: 44
Откуда: Мозырь

СообщениеДобавлено: 28 Apr 2016, Thu, 22:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой


Станция Мозырь https://www.youtube.com/watch?v=LHjYme0wEQ8


Улица Ленинская, бывшая ул.Покровская.


Улица Пушкина. Этот дом в моём фильме.
https://www.youtube.com/watch?v=-ebhKH3Dp-g


Ул. Ленинская


Дом Кеневича, бывшая гимназия.


Последний раз редактировалось: RudnikFedor (28 Apr 2016, Thu, 22:51), всего редактировалось 3 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
RudnikFedor



Зарегистрирован: 02.04.2011
Сообщения: 44
Откуда: Мозырь

СообщениеДобавлено: 28 Apr 2016, Thu, 22:33    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой


Театр

Мой фильм про этот дом(бывшая тюрьма)
https://www.youtube.com/watch?v=OW5ni2R00ac


Прогулка по зданию с которого сделан снимок
https://www.youtube.com/watch?v=IEbxeJbF0Xk



Ул. Ленинская


Ул. Пушкина





Пед. университет.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фото городов Часовой пояс: GMT + 3
На страницу Пред.  1, 2
Страница 2 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы