Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Гродно
На страницу 1, 2  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Связь времен -> Копилка старых иллюстраций
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Андрей Щелкунов



Зарегистрирован: 30.12.2008
Сообщения: 1486
Откуда: Витебск

СообщениеДобавлено: 16 Jan 2009, Fri, 0:31    Заголовок сообщения: Гродно Ответить с цитатой

Вид Гродно, 1575 год.

С сайта staremapy.com.


grodno_1575_big.jpg
170.15 KB,   просмотрено: 45816 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Посетить сайт автора
Варвара



Зарегистрирован: 23.11.2008
Сообщения: 265
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 16 Jan 2009, Fri, 23:56    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

просто сказка Exclamation
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 10 Nov 2009, Tue, 12:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ну да Варвара, согласен с вами. На гравюре Маковского изображено Московское посольство на пути в Гродно.

Последний раз редактировалось: Андрей Я. (26 Oct 2014, Sun, 9:41), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 25 Oct 2014, Sat, 21:32    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дадам, убачаннае ў сеціве:
















Дом Э. Ажэшка:



Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 10:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой






















КРАСОТА
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 15:22    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Андрей Я., цудоўная якасць для старых фота. А снег у чэрвені... асабліва спадабаўся! (Пры нашай модзе бурчэць на надвор'е і экалогію).
1910

?

1915





1916








1917





1922
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 20:06    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
Андрей Я., цудоўная якасць для старых фота. А снег у чэрвені... асабліва спадабаўся! (Пры нашай модзе бурчэць на надвор'е і экалогію).
1910


Я вельмі стараўся :D , але ўсім вядома, што ў тыя гады не было такой добрай фотатэхнікі як зарас, па
гэтай справе, некаторыя фотаздымкі захаваліся трохі ў застарэлым стане. А да некаторых фотастымкаў прыходзілася
пакупаць у краме фарбы і кісці, і потым дадаць ім трохі колеру.
На той час гэта было КРУТА Laughing

На здымку №3 царква Св.Аляксандра Неўскага. Яе як і Фары Вітаўта сёння няма.
А знаходзілася яна на плошчы Тызенгаўза, за ёй і стаяў палац Антонія Тызенгаўза,
якога так сама ўжо няма.






























































Последний раз редактировалось: Андрей Я. (28 Oct 2014, Tue, 22:18), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 21:27    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Shocked !!!
Царква аказваецца, нават Сафійскім саборам звалася. І будаўніцтва маста вельмі ўразіла... (як пралёты "нацягвалі"?!) Shocked ! Аэрафотаз'ёмка напэўна адна з першых. Шыкоўная падборка, спадабалася ўглядацца ў дэталі.
У Віцебску ж аднавілі Свята-Успенскі сабор, то мо грошы калі доўдуць і да Фары Вітаўта... . Няхай для гэтага і папрацуюць старыя фота, як напамін!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 22:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
Shocked !!!
Царква аказваецца, нават Сафійскім саборам звалася. І будаўніцтва маста вельмі ўразіла... (як пралёты "нацягвалі"?!) Shocked ! Аэрафотаз'ёмка напэўна адна з першых. Шыкоўная падборка, спадабалася ўглядацца ў дэталі.
У Віцебску ж аднавілі Свята-Успенскі сабор, то мо грошы калі доўдуць і да Фары Вітаўта... . Няхай для гэтага і папрацуюць старыя фота, як напамін!


Магу сказаць вызначана дакладна, што фотаздымак с птушынага палету зроблены нямецкім самалетам-разведвальникам у Першую Міравую вайну.
Што датычыцца Фары Витаўта, то на другі дзень Фестывалю нацыянальных культур, 7 чэрвеня 2014 года, каталіцкі біскуп Гродзенскай дыяцезыі Аляксандар Кашкевіч і праваслаўны епіскап Гродзенскі і Ваўкавыскі Арцемій, асвяцілі помнік у скверы каля Савецкай плошчы. Аўтар помніка гродзенскі скульптар Сяргей Більдзюк.
З нагоды гэтага помніка я чуў тое, што было вельмі многа спрэчак на конт таго, якім павінен быць гэты помнік. Па некаторых чутках, помнік атрымаўся не вельмі ўдалым і задавальняючым. Як паказалася мне, то надта ён малы, каб ушанаваць мамяць такога помніка архітэктуры як Фара Вітаўта. Еслі з улікам таго, што ўсё ж Фара будзе адноўлена, тады да, помнік будзе з'язляцца як часовы і сапраўды не трэба траціць многа грошаў і потым (калі касцёл будзе адноўлены) паставіць яго напрыклад перад парадным уваходам, ці збоку сцяны. Ну а калі ўлады не думаюць аб аднаўленні Фары, тады помнік не проста малы, а нават і не натхняе зусім. Але дзякуй і на тым, бо нічога зусім не было.
Нагадаю што Фара Вітаўта (касцёл Прысвятой дзевы Марыі) была вышынёю 74м. Самы вялікі храм на тэрыторыі ВКЛ (Беларусі), а так сама адзін з самых вялікіх у заходняй Еўропе.

фота TUT.BY







Последний раз редактировалось: Андрей Я. (28 Oct 2014, Tue, 22:21), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 23:23    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Унутранны інтэр'ер Касцела Прысвятой Дзевы Марыі (Фары Вітаўта). Фота 1930-ых гадоў.



Последний раз редактировалось: Андрей Я. (29 Jan 2015, Thu, 23:59), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 26 Oct 2014, Sun, 23:37    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Андрей Я. писал(а):
... Але дзякуй і на тым, бо нічога зусім не было.


Ня ведаю, якія былі астатнія праекты, але мне з першага погляду даволі падабаецца гэта работа. Амаль уся гісторыя нашай краіны падобна на гэта помнік: "закон единства и борьбы противоположностей". Два светапогляда, з дзвюх бакоў цесна сустракаюцца на нашай зямлі. Прычым, заўважце: ня белае, ці чорнае, а абодва - у адценні шэрага. У выніку і суцэльнае атрымоўваецца хісткае, і адна без другой - "паўцагелак". А мы жывём... .
Добра, што памяць мае месца быць! А памеры яе увекавечання - гэта пытанне часу.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2541
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 27 Oct 2014, Mon, 0:44    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
У Віцебску ж аднавілі Свята-Успенскі сабор, то мо грошы калі доўдуць і да Фары Вітаўта...


Дык у Віцебску на маскоўскія грошы рабілі. Да Горадні яны наўрадці дойдуць, тым больш да Фары Вітаўта.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 27 Oct 2014, Mon, 8:54    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty я Вас трохі разумею, але, каб уявіць сабе яго своаёй душой, пачуць так сказаць, трэба стаяць каля гэтага помніка. І такі вялікі касцел як Фара Вітаўта і такі малюсенькі помнік аб такім страчаным вялікім касцеле, паверце, ніяк не вяжуцца. Выгляд яго канешне недарэмны, але помнік павінен быць манументам, які пранізвае ўсе жылы душі ад аднага погляду на яго. Не будзем забываць, што Фара Вітаўта - гэта адзін с найвыбітнейшых помнікаў нашай Беларускай спадчыны. Такіх у нас ніколі ні было. Яго знішчэнне занадта кажа пра тое, якія людзі тады былі ва ўладзе.

Лёха паверце, у нас людзі ўсяго горада спадзяюцца на вяртанне (аднаўленне) касцела Прысвятой Дзевы Марыі. Апошні час гэта тэма гучыць усе часцей і часцей. Дай Бог прыйдзе час і мы зноў здабудзем нашу вялікую спадчыну.

Дакументальны фільм "Главный храм города Фара Витовта": http://www.youtube.com/watch?v=icpHt1fMR8o

Здымак зроблены 03.11.2014 г.


Последний раз редактировалось: Андрей Я. (29 Jan 2015, Thu, 23:58), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Victogan



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 121
Откуда: Барановичи

СообщениеДобавлено: 29 Jan 2015, Thu, 21:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Фото 1960-го года. Виднеется Фара Витовта
http://busphoto.ru/photo/123787/
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Посетить сайт автора
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 05 Feb 2015, Thu, 10:31    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Яшчэ адзін касцёл якога сёння няма. На гэтым месцы зарас стаіць Прыёр-Банк, вул. Маставая, 37.
Злева корпус кляштара захаваўся. У ім жывуць людзі, а келлі, верагодна, кватэры.
http://belarustur.ru/page.php?page=monastyr_karmelitov













Засталася аўтэнтычная часта сцяны ад касцёла (ЖОЎТАГА КОЛЕРУ).
Фасад спрабавалі так сама зрабіць такім, якім ён быў, мабыць і яго памеры.



Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Связь времен -> Копилка старых иллюстраций Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы