Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Вейна, Слаўгарад

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”... -> Архив подфорума
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 07 Feb 2016, Sun, 2:25    Заголовок сообщения: Вейна, Слаўгарад Ответить с цитатой

https://fgb.by/viewtopic.php?p=77421#77421
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 08 Feb 2016, Mon, 1:39    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дзякуй.

Новую капліцу - у "Добавить на «Глобус» новые храмы" (спадзяюся, калісьці я ўсё гэта зраблю). :)

Цитата:
Можа гэта рэшткі сядзібы Галіцына?

Магчыма. А магчыма, і не. Што рабіць?

Замчышча - у "Добавить на «Глобус» городища и замчища".

Дом у Слаўгарадзе - месца, здаецца, тое. Але калі я яго здымаў у 2007 годзе, выглядаў ён не так, як ў "Зборы помнікаў". Трэба дадаткова разбірацца.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 08 Feb 2016, Mon, 14:29    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Новую капліцу - у "Добавить на «Глобус» новые храмы" ?

Замчышча - у "Добавить на «Глобус» городища и замчища".

Зроблена:
https://fgb.by/viewtopic.php?t=7066

https://fgb.by/viewtopic.php?t=7067

GlobusBelarusi писал(а):
Магчыма. А магчыма, і не. Што рабіць?


А простыя дарэвалюцыйныя будынкі у мястэчках на "Глобусе" ужо недарэчнасць?

GlobusBelarusi писал(а):
Дом у Слаўгарадзе - месца, здаецца, тое. Але калі я яго здымаў у 2007 годзе, выглядаў ён не так, як ў "Зборы помнікаў". Трэба дадаткова разбірацца.


Перадаю асноўныя моманты і сэнс размовы з мясцовым жыхаром (пажылая жанчына гадоў 70-80):

Я: -Здраствуйте! Я из Могилева, увлекаюсь краеведением, вы давно живете в Славгороде?
Ж: -Здраствуйте... Давно...
Я: -Вы не знаете, а где на этой улице (стаім на Ленінскай насупраць будуемай крамы) был старый большой деревянный дом с красивыми резными наличниками?
Ж: -А вот здесь и был. (паказвае рукой на будоўлю)
Я: -А давно его снесли?
Ж: -Год назад...
Я: -в 2015 или 2014?
Ж: -Наверное, осенью 2014...
Я: -Он, наверное, очень старый был, еще дореволюционный?
Ж: -Да, старый. Там вот с этой стороны (паказвае жэстамі што бліжэй да праезнай часткі вуліцы) магазин был, а там (паказвае жэстамі, што далей ад вуліцы) люди жили. Но он такой старый был, что жить там было просто невозможно... Людей тех, вроде, вон туда переселили (махае рукой на квартал шматкватэрных дамоў па "нашаму" баку вуліцы).
Я: -Спасибо! а то я ищу, ищу, этот дом и найти не могу (я прайшоў з абодвух бакоў вуліцы ад царквы да паштовай станцыі зіркаючы ў двары). До свидания.
Ж: До свидания...

Ды і па мне дом вельмі падобны:





Чатырохсхільным дах (жоўтыя стрэлкі)
Размяшчэнне і кірунак тратуара (чорная стрэлка)
5 вокнаў з боку тратуара і адно за вуглом (сінія стрэлкі), усе яны на аднолькавай адлегласці адзін ад аднаго.
другое вакно ад кута (чырвоная стрэлка (у больш свежым фотаздымку на яго месцы урэзалі дзверы) крыху далей, чым першае (зялёная стрэлка)
Ну і вышыня падмурка (блакітныя стрэлкі)

А што наконт памятнай алеі? Я знайшоў, дзе я бачыў падобнае на "глобусе" - у Карме - http://globustut.by/korma/index.htm#memor

Нешта "ГБ" ужо вельмі пераборлівы стаў пры ўспрыманні інфармацыі з форума... :)))
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 08 Feb 2016, Mon, 22:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Зроблена

Дзякуй.

Цитата:
А простыя дарэвалюцыйныя будынкі у мястэчках на "Глобусе" ужо недарэчнасць?

Дарэчнасць, дарэчнасць. :)
Але без упэўненасці называць гэты будынак сядзібай Галіцына нельга.

Цитата:
Ды і па мне дом вельмі падобны

Згодны, дадаў.

Цитата:
А што наконт памятнай алеі? Я знайшоў, дзе я бачыў падобнае на "глобусе" - у Карме

Дзякуй, дадаў.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”... -> Архив подфорума Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы