Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Москва
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
am-inbox



Зарегистрирован: 27.04.2009
Сообщения: 455
Откуда: Витебск-Москва

СообщениеДобавлено: 01 May 2015, Fri, 9:13    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Продолжаю рассветную тему, начатую в предыдущем посте.
Снимая на рассвете с Патриаршего моста Кремль с набережными и Большим каменным мостом я ждал, что восходящее солнце подсветит башни Кремля. Но, оказалось, что с этого ракурса всю красоту утреннего света на Кремле не было видно. Заметив, что высотки на дальнем плане окрасились в розово-оранжевый свет, я понял, что вот-вот первые лучи упадут и на храм, который находился рядом с нами.

Благо бежать далеко не надо было. Переставил штатив и стал ждать.

Вот оно - свет пошёл! Первый розовый свет начал подсвечивать купола, а потом осветился и весь фасад храма.

1.


Народ на мосту - это любители ночных тусовок из клуба, который как-раз напротив храма через реку. Некоторые из них, увидев нас со штативами, подоставали айфоны и стали снимать свои шедевры :).

2.


3.



Свет закончился минут через 10 - солнце затянула туча. Побродив по окрестностям и присмотрев на будущие поездки несколько интересных точек, стало ясно, что интересного утреннего света уже не будет и можно ехать домой отсыпаться.

Из Википедии о храме:

Кафедральный соборный храм Христа Спасителя в Москве — кафедральный собор Русской православной церкви (улица Волхонка, 15—17). Существующее сооружение — осуществлённое в 1990-х годах внешнее воссоздание одноимённого храма, созданного в XIX веке.
Храм является коллективным кенотафом воинов Русской императорской армии, погибших в войне с Наполеоном — на стенах храма начертаны имена офицеров, павших в Отечественной войне 1812 года и Заграничных походах 1797—1806 и 1814—1815 годов.

Оригинал храма был воздвигнут в память о наполеоновском нашествии по проекту архитектора К. А. Тона. Строительство продолжалось почти 44 года: храм был заложен 23 сентября 1839 года, освящён — 26 мая 1883 года. Здание храма было разрушено в разгар сталинской реконструкции города 5 декабря 1931 года. Заново отстроен в 1994—1997 годах.

Храм имеет статус Патриаршего подворья.


подробнее об истории храма можно почитать в Википедии.

А фото №4 сделано днём раньше. Я добавил его сюда для комплекта.
Это вид на Москву-реку, Крымский мост и храм Христа Спасителя с Андреевского моста.

4.


из блога "Путевые фотозаметки"
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Посетить сайт автора
am-inbox



Зарегистрирован: 27.04.2009
Сообщения: 455
Откуда: Витебск-Москва

СообщениеДобавлено: 01 May 2015, Fri, 22:32    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

В конце апреля в Москве резко потеплело и на деревьях с бешеной скоростью стали появляться листья. Буквально за два дня деревья покрылись красивой нежной зеленью. Я давно ждал этот момент! Как раз закончилась рабочая неделя и, пользуясь тем, что предпраздничный рабочий день 30 апреля был короткий, рванул на старую точку на Крылатские холмы.

Место мне это было уже известно, я здесь снимал в марте и уже тогда решил вернуться сюда когда повится первая зелень.
Приехал я как раз, когда солнце садилось и жёлтый свет красиво падал на холмы и подсвечивал молодые листочки на деревьях.

1.


2.


3.


Историю села Крылатское и храма Рождества Пресвятой Богородицы я уже писал в прошлый раз.

4.


Дожидаться вечерней подсветки я не стал, т.к. уже снимал раньше.

Вот сейчас сижу, готовлю этот пост, а за окном идёт дождь и весь день небо было затянуто плотными серыми облаками (самая гадская погода) - хорошо, что вчера успел снять эти кадры, т.к. листья ждать не будут и через неделю здесь всё уже будет по другому.

Теперь хочу сюда приехать на рассвете и если повезёт с красивым небом, то должна быть очень неплохая картинка. ;)

перепост из блога "Путевые фотозаметки"
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Посетить сайт автора
Настя.Ткаченко



Зарегистрирован: 22.06.2015
Сообщения: 5

СообщениеДобавлено: 22 Jun 2015, Mon, 17:51    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Квартиры посуточно: http://ru.svitrent.com/. Для тех, кто хочет уюта и уединения в понравившейся части города.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 01 Nov 2015, Sun, 23:15    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Масква Восеньская. Дзень першы.

Прадмова

Некаторыя падзеі ў маім жыцці падштурхнулі да вандроўкі, якую я даўно планаваў, але ўсё адкладваў (у госці звалі даўно, ды ўсё неяк не мог вырвацца, а тут і добрая падстава з'явілася) і я наважыўся. Гасціўся два дні і ў вольны ад добрых вячорак час гаспадары працавалі на працы і хатнічалі у хаце, а я бадзяўся па Маскве, больш дакладна не бадзяўся, а мэтанакіравана катаўся на метро, паднімаючыся на паверхню ў намечаных месцах.



Крэмль, Красная плошча, Сабор Васіля Блажэннага - усё гэта я ўжо бачыў неаднаразова, ды і вобраз Масквы заўсёды круціцца толькі тут, а мне хацелася паглядзець іншыя, не гэтак затаптаныя турыстамі месцы, а адно з іх наогул вядома толькі вузкаму колу "знатакоў" - гэта невялікая ратонда ў "Нясумным садзе".



Нічым асабліва не адметная вонкава пабудова ў адным з паркаў Масквы ў нейкай ступені амаль храм у грамадстве інтэлектуальных людзей - тут праходзяць гульні "Что? Где? Когда?".



"Паляўнічая хатка" была пабудавана ў XVIII стагоддзі ў сядзібе Трубяцкіх "Нясумнае". Павільён стаіць на вузкім мысе, які ўдаецца ў яр, і сваім фасадам абмяжоўвае праход так, што фармуецца пляцоўка, краі якой з трох бакоў ўтвораны абрывістымі схіламі, а з чацвёртай - самой пабудовай.


Патрапіць на край мыса можна толькі прайшоўшы праз ратонду, на гэтай пляцоўцы праходзяць "музычныя паўзы".

Перыметр мыса і тэрыторыя ў радыусе 20-30 метраў вакол павільёна агароджаная і ўсюды вісяць таблічкі аб відэаназіранні, таму прабрацца бліжэй я неяк не рызыкнуў.
З суседняга пагорка таксама складана нешта разгледзець нават восенню: схілы густа зараслі.



Але аматары гульні па ўсёй бачнасці тут бываюць часта: на ўзгорку практычна ўсе вытаптана.

Я глядзеў "Что? Где? Когда?" з дзяцінства і ў маім уяўленні гэта было не толькі тэлевізійнае шоу, але і нейкая арганізаваная супольнасць, у якой знаходзяцца інтэлектуальныя інтэлігентныя людзі, прычым акрамя "знатакоў" "вышэйшай лігі" ў ёй самастойныя калектывы і мясцовыя клубы. У студэнцтве я нават паспрабаваў стварыць уласную каманду і некалькі разоў удзельнічаў у трэніроўках мясцовай лігі, аднак рэальнасць грамадства, якое атачала мяне на гэтых трэніроўках настолькі разыходзілася з маімі ўяўленнямі аб інтэлігентнасці, што я больш не змог цярпець ломкі майго рамантызаванага стэрэатыпу і сышоў. Пазней я даведаўся яшчэ некаторыя падрабязнасці аб знатаках і гісторыі гульняў і гэта дабіла маю павагу да клуба.
Новы віток цікавасці з'явіўся каля 2-х гадоў таму і звязаны ён у асноўным з маладымі камандамі, спадзяюся ў гэты раз не расчаруюся.


Наступнай пазнакай на мапе маскоўскага метрапалітэна стаў музей-запаведнік Каломенскае - былы ў далёкім мінулым вёскай, вотчынай і рэзідэнцыяй цароў, а цяпер ен славіцца дзякуючы царквы Унебаўзяцця - помніка ЮНЕСКА.


Пакуль мы дабіраліся ад "Нясумнага саду" у Каломенскае, вызірнула сонца.

Храм быў пабудаваны на высокім пагорку ля Масквы-ракі ў 1528-1532 гг. і ўяўляе сабой вежу, накрытую шатром і акружаную двух'яруснай галерэяй.



На другім узроўні галерэі з усходняга боку уладкавана "царскае месца", адкуль па маіх уяўленнях адкрываецца нядрэнны від на поплаў Масквы-ракі.



Каломенскае на працягу свайго існавання перыядычна станавілася заезджай рэзідэнцыяй гасудараў: тут быў палац, які некалькі разоў перабудоўваўся і не захаваўся да нашых дзён і шэраг іншых будынкаў.



У прыватнасці гэта царква Георгія Перамаганосца XVI стагоддзя,



Пярэдняя брама з палкоўніцкім палатамі XVII стагоддзя



І Казанская царква XVII стагоддзя.



Музей-запаведнік даўно атачыў горад, але тут захавалася свая асаблівая атмасфера: старадаўнія будынкі акружае уладкаваны парк і тут не адчуваецца націску вялізнага шумнага мегаполіса - гэта выспачка паўвясковага старажытнарускага спакою сярод урбаністычнага хаосу Масквы.



Праз дзве станцыі метро адсюль знаходзіцца яшчэ адзін палацава-паркавы комплекс.



Да XVIII стагоддзя Царыцына было вёскай Чорная Гразь, але ў 1775 Кацярыне II, мабыць, надакучыў старажытнарускі характар маёнтка Каломенскае і задумала імператрыца нешта новае...

"Моё новое владение я назвала Царицыным и, по общему мнению, это сущий рай. На Коломенское никто теперь и смотреть не хочет. Видите, каков свет! Ещё не так давно все восхищались местоположением Коломенского, а теперь все предпочитают ему новооткрытое поместье."



У 1776 годзе архітэктарам Бажэнавым пачата будаўніцтва грандыёзнага палацавага комплексу ў псеўдагатычным стылі з мноствам карпусоў і іншымі пабудовамі. Працы ішлі павольна, фінансаванне перапынялася, што запатрабавала ад Бажэнава укладанняў уласных зберажэнняў і толькі да 1785 году будаўніцтва было завершана, але імператрыца, як мяркуецца, з-за чутак аб масонстве Бажэнава, раскрытыкавала свае пакоі і загадала іх перабудаваць.



Аўтарам новага праекту стаў архітэктар Казакоў, пры ім некаторыя будынкі Бажэнава былі цалкам разабраны і замест некалькіх імператарскіх карпусоў, ён задумаў пабудаваць адзін вялікі палац.



Калі ў 1796 гаду імператрыца памерла, палац быў практычна дабудаваны, але ўжо нікому не патрэбны. Наступным манархам Расіі маёнтак таксама не спадабаўся і пабудовы год за годам разбураліся, але гэта нават радавала масквічоў: рамантычныя руіны пры старым парку прыцягвалі вялікую колькасць адпачываючых і ў XIX стагоддзі Царыцына стала самым папулярным пейзажным паркам Масквы. У савецкі час комплекс некалькі разоў кансервавалі, але ідэя як-то выкарыстоўваць маёнтак паўстала толькі ў канцы ХХ стагоддзя. У праекта было шмат праціўнікаў, якія спасылаліся на тое, што палац ніколі не быў скончаным будынкам і яго "рэканструкцыя" будзе псеўдагістарычнай, але нягледзячы на гэта ў 2000-х гадах пры моцнай падтрымцы тагачаснага мэра Лужкова, Царыцына было дабудавана і нарэшце ўведзена ў эксплуатацыю.
Праз 200 з лішнім гадоў! А вы кажаце "даўгабуд"!



У ансамбль была ўпісана царква іконы Божай Маці "Жываносная крыніца" 1722 года.



Калі ў праекце Казакова дамінантай маёнтка быў вялікі палац, то першапачатковы Бажэнаўскі комплекс не меў відавочнай "галоўнай пабудовы", а быў разбіты на мноства карпусоў, якія ў перспектыве выглядалі адзіным ансамблем. Некаторыя з іх, як "хлебная хата", захаваліся, іншыя былі разабраны (на фота вышэй можна бачыць адкрытыя падмуркі).


"Хлебная хата" 1784-85 гг. і галерэя з фігурнай аркай.

Сярод іншых архітэктурных формаў у маёнтку яшчэ хочацца вылучыць два Бажэнаўскіх моста.





Масква забірае шмат сіл і нягледзячы на тое, што я агледзеў за дзень, калі груба выказацца, ўсяго "тры сядзібных ансамбля", адчуваў сябе моцна стомленым і хацеў пабольш правесці часу ў кампаніі блізкіх, таму вырашыў наведванне астатніх месцаў перанесці на наступны дзень.

http://ales-matsesha.livejournal.com/12734.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 13 Nov 2015, Fri, 20:33    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Масква Восеньская. Дзень другі

Наступная раніца выдалася пахмурнай і нягледзячы на запэўніванні мясцовага гідраметцэнтра аб зменнай дажджлівасці, я вырашыў завяршыць запланаванае. Першым месцам быў Новадзявочы манастыр.



Гэтая абіцель была заснавана ў XVI стагоддзі з пабудовы сабора Смаленскай іконы Божай маці князем Іванам III у азнаменаванне вяртання княству Маскоўскаму Смаленска.



Пазней, у XVII стагоддзі, манастыр быў акружаны магутнымі цаглянымі сценамі з вежамі, а на тэрыторыі ўзведзена мноства палат, дадатковых храмаў і званіца - да мясціны прыхільна ставіліся практычна ўсе ўладары Маскоўскай дзяржавы таго часу. Але ўсё не з праста - за манастыром замацавалася слава «астрога» для зняволення непажаданых княгінь і царыц.


Надбрамная Праабражэнская царква.

Новадзявочы манастыр, на мой погляд, - гэта своеасаблівы "другі крэмль" у Маскве. Мне не пашанцавала, падчас майго візіту комплекс быў на рэстаўрацыі і агледзець яго ў поўным аб'ёме мне не ўдалося.


Па прычыне выдатна захаваўся вобраза маскоўскага барока ансамбль уключаны ў спіс спадчыны ЮНЕСКА.

З размешчанага побач парку можна таксама падзівіцца ММДЦ "Масква-сіці"



Наступным пунктам ішоў Пятроўскі шляхавы палац. Ансамбль быў узведзены Мацвеем Казаковым ў канцы XVIII стагоддзя.



Палац прызначаўся для адпачынку царскіх асоб перад уездам у Крэмль па дарозе з Пецярбурга ў Маскву.


У верасні 1812 з вокнаў палаца назіраў за пылаючай Масквой Напалеон.

У савецкі час у ім размяшчалася ваенна-паветраная акадэмія. У канцы ХХ - пачатку ХХI стагоддзя ансамбль быў адрэстаўраваны і зараз у ім месціцца элітны гатэль.



Гэта было апошняе месца ў Маскве, якое я хацеў убачыць у гэтым падарожжы. У заключэнне не магу стрымацца ад жадання выказаць сваё суб'ектыўнае меркаванне аб гэтым горадзе і жыцці ў ім:

Калі толькі-толькі прыязджаеш у Маскву, упадаеш ў нейкае аняменне ад выгляду такой вялікай колькасьці людзей ў мітусне - памеры мегаполіса, яго насельніцтва і шчыльнасць прыводзяць у захапленне, але вельмі хутка гэта змяняецца збянтэжанасцю, таму, што не можаш зарыентавацца ў клапатлівым "мурашніку". Праз нейкі час трохі прыходзіш у сябе і далучаешся да бясконцага людскога патоку, спрабуючы прымерыць маску абыякавасці, каб не вылучацца з масы, каб цябе "не раскрылі". Вось так прыкінуўшыся шараговым жыхаром Масквы пачынаеш прыслухоўвацца да сваіх адчуванняў і калі спадабалася - ты трапіў у сеткі Вялікага Горада.
Нехта ў захапленні ад гіганцкіх памераў Масквы, камусьці блюзняцца вялікія перспектывы працы, мастацтва і самаразвіцця, хтосьці імкнецца сюды таму, што тут, на яго думку, знаходзіцца цэнтр свету... Але я гэтых поглядаў не падзяляю. Масква ўсім дыктуе свае правілы і людзі тут звыкліся, што з пункту А ў пункт Б дабіраюцца ў лепшым выпадку не менш за гадзіну, што праца - гэта фарс, а грошы за яе павінны быць вельмі рэальнымі, чужое жыццё - камедыя, а сваё - прыгоды з элементамі меладрамы, што статус неабходна падкрэсліваць дарагой "гарнітурай", а адпачынак не можа быць "на беразе рэчцы".
Я не магу сказаць пра тое, што Масква мне не падабаецца, роўна як і адваротнае - гэтая мегаагламерацыя не выклікае ў мяне станоўчых ці адмоўных эмоцый. Проста я не хачу тут жыць: у заторах, у здымных пакоях па кошце ў 2/3 зарплаты, за офісным сталом, у закусачных фаст-фуда, у утрамбаваных людзьмі вагонах метро і ў іншых хароствах. Жыць, песцячы мару аб кватэры ў 50 кіламетрах ад "кальца" у іпатэку, аб новым "айфоне", аб новым «мэрсе» ў крэдыт, аб стромкай кар'ернай лесвіцы з "прадаўца-кансультанта" у "менеджэры сярэдняга звяна".
Па мне, жыць лепш у ціхім маляўнічым месцы, недалёка ад невялікага горада. Пабудаваць свой дом з мансардай, тэрасай і камінам, а побач добрую лазню. Цёплымі летнімі вечарамі ў абдымку з каханай з тэрасы назіраць за прыродай, восенню слухаць стук кропель аб дах мансарды, а ўзімку пад лапікавай коўдрай грэцца ля каміна. Пасадзіць побач невялікі парк і атрымліваць асалоду ад спакою.

http://ales-matsesha.livejournal.com/12846.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Балтиец



Зарегистрирован: 18.06.2010
Сообщения: 161

СообщениеДобавлено: 19 Nov 2015, Thu, 21:51    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Автору браво! Умница!!! Очень красиво!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 20 Nov 2015, Fri, 11:58    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Балтиец
Дзякуй!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 09 Aug 2016, Tue, 11:35    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой





Ростокинский акведук, он же "Миллионный мост"


Стадион "Спартака" "Открытие арена"


Живописный мост
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 09 Aug 2016, Tue, 14:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel, класс.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 09 Aug 2016, Tue, 14:04    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ну, а к качеству снимков zzuka я уже давно привык. :)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 10 Oct 2016, Mon, 17:48    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Мостовая башня


Измайловский кремль


Шереметьево


Храм Покрова Пресвятой Богородицы Марфо-Мариинской обители


Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 03 Nov 2016, Thu, 15:38    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Измайловский кремль




Рабочий и колхозница


ВДНХ


Живописный мост


Последний раз редактировалось: zzuka (24 Mar 2017, Fri, 13:07), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 13 Jan 2017, Fri, 15:19    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой





Измайловский кремль






Экраноплан "Орленок"
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 24 Mar 2017, Fri, 13:37    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой



Особняк купца Арсения Морозова


Колокольня Храма Космы и Дамиана в Шубине


Высоко-Петровский монастырь


Надвратная церковь Покрова Пресвятой Богородицы




Церковь Святой Троицы Живоначальной в Хохлах






Храм во имя преподобного Сергия Радонежского


Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 10 Apr 2017, Mon, 14:42    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой



Собор Троицы Живоначальной Данилова монастыря




Большой собор Донской иконы Божией Матери Донского монастыря


Малый собор Донской иконы Божией Матери Донского монастыря


Церковь Иоанна Златоуста


Надвратная колокольня с церковью Симеона Столпника












Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей Часовой пояс: GMT + 3
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  След.
Страница 9 из 10

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы