Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Абольцы (Талачынскі раён). Каталіцкія могілкі
На страницу Пред.  1, 2, 3  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”...
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 15 Sep 2017, Fri, 16:25    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Мiхаiл L. писал(а):
Віталь Валатк, а габрэйскія могілкі так і не знайшлі?


Летась увесь вольны час аддавау каталiцкiм, таму габрэйскiмi пакуль не займауся.


Последний раз редактировалось: Віталь Валатк (15 Sep 2017, Fri, 16:31), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 15 Sep 2017, Fri, 16:28    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Д. Ивченко писал(а):
Вельмиі задаволены, что ў раёне ёсть патрыёты! Дзякуй Вам!


Дзякуй за добрыя словы =)

Заязджайце калi пабачыць помнiкi на уласныя вочы.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Д. Ивченко



Зарегистрирован: 17.03.2012
Сообщения: 361
Откуда: г. Толочин

СообщениеДобавлено: 15 Sep 2017, Fri, 19:52    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Віталь Валатк писал(а):
Заязджайце калi пабачыць помнiкi на уласныя вочы.

Я каторый год збіраюсь паказаць Абольцы Валацуге, можа дась Божа - заглянем разам
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 20 Jan 2018, Sat, 16:28    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Д. Ивченко



Зарегистрирован: 17.03.2012
Сообщения: 361
Откуда: г. Толочин

СообщениеДобавлено: 20 Jan 2018, Sat, 17:58    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А в какой газете статья была?
Почерпнул и новую информацию об Обольцах. Хотя, есть сомнения по поводу некоторых сведений.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 20 Jan 2018, Sat, 18:08    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вiцебскiя весцi. У iх на сайце гэты артыкул ёсць, там фотаздымкаў больш.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 13 Feb 2018, Tue, 17:25    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вось як, усё ж, вырашылi аформiць тэкст на валуне на месцы касцёлу.

Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 13 Feb 2018, Tue, 18:46    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А яшчэ атрымалi лiст ад дзяўчыны з Англii. Лiчу,што спадарству будзе цiкава iнфармацыя з яго.

Паважаны Witali, мы сустрэліся ў кастрычніку, калі я прыйшоў, каб убачыць старыя каталіцкія могілкі ў Obolce. Я хацеў бы распавесці вам аб маёй сям'і, якая жыла паблізу. Выбачайце за мой дрэнны беларуса, я выкарыстоўваю Google Translate. Мае продкі, Вільчынскі, родам з Цэнтральнай Польшчы. Каля 1650 года яны пераехалі ў Rzeczyca павета. 2 лютага 1700 мой продак купіў фальварак - Brunki. Ніхто не жыве там зараз, гэта каля Papinki. Obolce быў іх прыход. Я ведаю, што ў архіве ў Мінску ёсць інструкцыя майго продка, Марцін Вільчынскі, да сваіх сыноў, каб пахаваць яго ў Obolce каля царквы. Гэта было прыкладна ў 1850. Пазней гэтай сям'і прадаў іншы фальварак - Lawrenowice, ў 1854 годзе, і многія з сыноў пайшоў у ваенную школу ва ўзросце 7 гадоў у Mohylew. Пасля гэтага яны жылі ў гарадах. Мой прадзед хадзіў у школу ў Witebsk затым універсітэт у Санкт-Пецярбургу, які ён скончыў ў 1910 году Пасля 1917 года яны не бачылі на ўсходзе Беларусі зноў, але жыў у Кобрыне. Пасля Кобрынскага, Польшча затым Англія. Мая сям'я не была ў раёне Obolce, так як, верагодна 1870. я вельмі рады чуць, што вы зацікаўлены ў гісторыі могілак. Калі вы знойдзеце яшчэ некалькі надмагілляў, калі ласка, вы можаце даслаць мне некалькі фатаграфій? Ўдачы вам у вашай працы на тым, што і з медыцынскага клінікай. З найлепшымі пажаданнямі, Ганна
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Д. Ивченко



Зарегистрирован: 17.03.2012
Сообщения: 361
Откуда: г. Толочин

СообщениеДобавлено: 13 Feb 2018, Tue, 21:28    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Виталь, калі будзеце устанаўліваць валун, падкажыця, калі ласка.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 13 Feb 2018, Tue, 22:47    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Калi атрымаецца зладзiць адкрыццё мемарыялу, як я запланаваў, то я абавязкова дашлю вам запрашэнне. Будзе вялiкая iпрэза (спадзяюся,што атрымаецца).
:)
А валун ужо з восенi ляжыць i чакае сваю шыльду) I не толькi яе.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 14 Feb 2018, Wed, 15:29    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ладны запіс на лацінцы атрымаўся, мне падабаецца. Мая Вам - павага!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 23 Apr 2018, Mon, 16:12    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Спадарства, хто падкажа, дзеля чаго маглi выкарыстоўвацца ля касцёлу гэткiя каменныя плiты? Знайшоў па вёсцы 4 плiты падобных (людзi,пасля разбурэння касцёлу, выкарыстоўвалi iх пад ганкi). Iх перацягнуць на месца могiлак магчыма з дапамогай тэхнiкi, але, я пакуль не разумею, што з iмi потым рабiць. Мо ёсць нейкi прыклад з iншых каталiцкiх могiлак,зафiксаваны на фота?



Последний раз редактировалось: Віталь Валатк (23 Apr 2018, Mon, 16:19), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 23 Apr 2018, Mon, 16:16    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

I яшчэ, мо каму будзе цiкава, артыкул пра Абольцы.

Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Д. Ивченко



Зарегистрирован: 17.03.2012
Сообщения: 361
Откуда: г. Толочин

СообщениеДобавлено: 23 Apr 2018, Mon, 20:33    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А я ужо прачытаў. Чакаю адкрыцця...
А 29-30 красавіка будзешь ў Абольцах? Магчыма з Валацугай заедзем.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Віталь Валатк



Зарегистрирован: 13.09.2017
Сообщения: 19
Откуда: Талачын

СообщениеДобавлено: 23 Apr 2018, Mon, 21:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Так, павінен быць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”... Часовой пояс: GMT + 3
На страницу Пред.  1, 2, 3  След.
Страница 2 из 3

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы