Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Валацуга-2022
На страницу 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Падарожжы Валацугі -> Вандроўкі
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 18 Apr 2022, Mon, 6:30    Заголовок сообщения: Валацуга-2022 Ответить с цитатой

Запрашаю на захад...

увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 18 Apr 2022, Mon, 6:31    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

«Чусь-сю! Чуг-гі!» — дзесь зык падаўся,
Міхал як бы чаго спужаўся,
І сэрца ў ім мацней забілась,
І радасць нейкая з’явілась.
Глушэц чым далей, то ўсё болей
Дзесь на суку за тоўстай хвояй
Рассеўся важна і балбоча,
А як спявае — плюшчыць вочы,
Тады нічога ён не чуе;
Але не цягам ён такуе,
А робіць часта перарывы,
Тады ўжо чутак ён надзіва,
Тады замры і стой зацяты;
Пачне спяваць — хоць бі з гарматы.

(Якуб Колас, "Новая зямля")

увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 25 Apr 2022, Mon, 7:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А меня судьба в ушанке синей переехала комбайном...

увеличить до 1200x900


увеличить до 1200x900


увеличить до 1200x900


увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Victoryor



Зарегистрирован: 03.01.2012
Сообщения: 370
Откуда: Елизово

СообщениеДобавлено: 25 Apr 2022, Mon, 19:53    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Это ваш снимок глухаря!?
Всю жизнь мечтаю сделать такую фотку )
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 28 Apr 2022, Thu, 7:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Victoryor писал(а):
Это ваш снимок глухаря!?
Всю жизнь мечтаю сделать такую фотку )


Да. На самом деле это не так сложно, еслі знать где и с кем.
В интернете много видео и сообщений о дружбе человека и глухарей.
Самые свежие статьи от Сергея Плыткевича об этих глухарях:

https://planetabelarus.by/publications/pesnya-glukharya-eksklyuzivnaya/

https://planetabelarus.by/publications/glukharinaya-pesnya-nastoyashchiy-eksklyuziv/
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Victoryor



Зарегистрирован: 03.01.2012
Сообщения: 370
Откуда: Елизово

СообщениеДобавлено: 28 Apr 2022, Thu, 17:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Очень понравились эти рассказы. Спасибо!
Буду искать глухаря )

Вы случайно на него нарвались или вас отвели на встречу?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 28 Apr 2022, Thu, 21:48    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Victoryor писал(а):
Очень понравились эти рассказы. Спасибо!
Буду искать глухаря )

Вы случайно на него нарвались или вас отвели на встречу?


Нет, это была запланированная встреча. Обращались к директору заказника.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Victoryor



Зарегистрирован: 03.01.2012
Сообщения: 370
Откуда: Елизово

СообщениеДобавлено: 29 Apr 2022, Fri, 21:01    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Спасибо за совет )
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 08 May 2022, Sun, 23:31    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

– Я просто побродила по округе, – сказала мисс Марпл. – Зашла на кладбище и в церковь. Меня всегда привлекали церкви и кладбища. (Агата Кристи, "Немезида")

увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 11 May 2022, Wed, 19:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Когда исчезнут в мире песни,
Дома не рухнут, гром не грянет.
Всё, всё останется на месте:
Зелень лесов, закат багряный...


увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 17 May 2022, Tue, 19:06    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А где мне взять такую песню -
И о любви, и о судьбе,
Да чтоб никто не догадался,
Что эта песня о тебе…


увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 23 May 2022, Mon, 7:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Лошыцкія яблыкі

увеличить до 1200x900


увеличить до 1200x900


увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 25 May 2022, Wed, 6:41    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

У 1905 г. Ян Булгак у маёнтку Пярэсека зрабіў свой першы фотаздымак. Жонцы падарылі просты фотоапарат і Ян дапамагаў ёй друкаваць здымкі. Захоплены гэтым ён і сам стаў фатаграфам.

увеличить до 1200x900


А адтуль праз Рубяжэвічы і Койданаў шырокія бярозавыя гасцінцы вычэрчвалі дарогу аж пад Мінск, куды пасля жаніцьбы я вымушаны быў пераехаць, каб пасяліцца ў Пярэсецы, якую атрымаў у спадчыну ад маці, сярод новых мясцін, новых людзей і ўмоў і каб у выніку гэтага беспаваротна разарваць ніці, якія злучалі мяне з бацькаўшчынай у Асташыне і з усім Навагрудскім паветам. Усход прыцягваў мяне, і ў імкненні да яго гэтымі шляхамі можна было б угледзець нейкі фаталізм лёсу, які вызначыў шляхі майго жыцця. Гэтыя шляхі вывелі мяне з роднай зямлі і загадалі шукаць шчасця ў чужой старане, да якой я не меў ані пераканання, ані любові. Я быў вымушаны пасяліцца ў ёй і будаваць, закладваць новае дамашняе гняздо, нанова з цяжкасцю прырастаць да чужых мясцін, з мукай аддзіраючыся ад былога, успамінаючы яго з дзіцячых гадоў з ніколі незагоеным жалем. Нарэшце я быў вымушаны ў выніку ваенных пераваротаў усё гэта страціць, застацца з пачуццём няправільна выбранай мэты і змарнаваных намаганняў. Такім было ўздзеянне на маё жыццё ўсходніх краёў і яго падманлівых вандроўных шляхоў.

увеличить до 1200x892


… я купіў паблізу Пярэсекі фальварак Беліца, які да гэтага належаў дзядзьку Тадэвушу Хаціскаму, на той час ужо майму цесцю.
Так я перакрэсліў свае сувязі з Навагрудчынай і канчаткова уладкаваўся на Міншчыне, аднак я ніколі не змог прывыкнуць да гэтай новай прымусовай сядзібы з новай ваколіцай, краявідам і акружэннем. Усё там здавалася брыдчэйшае і горшае, чым у нас, і перш за ўсё іншае, таму што чужое. Дванаццаць гадоў жыцця, дванаццаць маладых гадоў, самых лепшых, самых моцных змарнаваў я там бяздзейсна седзячы, як у выгнанні. І нарэшце, пасля вялікай вайны Рыжскі дагавор пакінуў Пярэсеку і Беліцу на расійскім баку і пазбавіў мяне ўсёй маёмасці і ўсіх сродкаў да жыцця, якія я меў. Асташына ў мяне не стала з-за мачахі, якая мне яго абрыдзіла, а тыя фальваркі пад Мінскам забрала ў меня вайна. Я быў слушна пакараны за гандаль бацькаўшчынай, за тое, што забыўся, што яна з’яўляецца святой, недатыкальнай, якую належыць шанаваць і захоўваць, нягледзячы ні на якія цяжкасці і сямейныя складанасці.
(Ян Булгак “Край дзіцячых гадоў”)

увеличить до 1200x900


Последний раз редактировалось: Валацуга (01 Jun 2022, Wed, 22:58), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 01 Jun 2022, Wed, 22:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ё-мабілі. Мінскі фінал.

увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Валацуга

Почётный
искатель
новых
объектов
для
«Глобуса
Беларуси»



Зарегистрирован: 14.11.2008
Сообщения: 12748

СообщениеДобавлено: 03 Jun 2022, Fri, 6:41    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

100
Тэлеграмы з вайны на царскае імя нязменна пісалі, як нашы пасеклі то роту, то эскадрон японцаў і што дух нашага войска «превосходный», а калі часамі дзе войскі трохі і адступалі, то адступалі не іначай як на парадзе.
З гэтых тэлеграм выходзіла, што «япошкі» нідзе не прасунуцца, куды б яны ні паткнуліся, так іх там клалі і крышылі. У той час, калі ў японцаў былі цэлыя горы трупаў, нашы страты былі зусім нязначныя — адзін, другі афіцэр ды некалькі «ніжніх чыноў». Тым жа часам арэна вайны ўвесь час змянялася, пасоўвалася з Карэі і Ляадунскай паўвыспы ў Маньчжурыю, праходзячы такія этапы, як Ялу, дзе генерала Засуліча пабілі на горкае яблыка, Цюрынчэн, Порт-Артур, Ляаян і сотні другіх месцаў у палях Маньчжурыі, дзе капаліся магілы для пахавання царскага самаўладства.
Прайшло некалькі месяцаў. Наўперад глуха, потым галасней пайшлі хадзіць чуткі аб злачынствах, якія тварыліся рознымі сатрапамі на вайне, аб крадзежствах і на тэатры вайны і ў тыле, аб цяжкім матэрыяльным стане салдат, аб поўнай непадрыхтаванасці да вайны і аб усякіх іншых махінацыях. Пайшлі гуляць анекдоты і карыкатуры, якія больш трымаліся ў галаве, чым траплялі на старонкі друку.
...Замахалі папы кадзіламі, вымольваючы ў Бога перамогі над «макакамі». Пасыпаліся, як лісце ўвосень, абразы на тэатр вайны — відаць, на сілу зброі і на здольнасць стратэгаў надзея была малая.
...- Дык не дачакаецеся, Андрэй Пятровіч. Калі ў каго і былі надзеі на перамогу ў пачатку вайны, дык цяпер яны развеяліся, як ранішні летні туман. Хіба ж не ясна вам, што гнілая царская Расія не здольна ваяваць? Вайна даўно прайграна. I пачата вайна гэтая дзеля таго, каб адцягнуць увагу закабаленага насельніцтва ў другі бок, каб знізіць хвалю рэвалюцыі, якая ўсё нарастае і блізіцца. Не перамогі трэба жадаць Расіі, а поўнага паражэння!

(Якуб Колас, "На ростанях")

увеличить до 1200x900
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Падарожжы Валацугі -> Вандроўкі Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  След.
Страница 1 из 8

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы