Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Прывіды Дубровенскага кляштара

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Репортажи о путешествиях
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 15 Nov 2014, Sat, 17:10    Заголовок сообщения: Прывіды Дубровенскага кляштара Ответить с цитатой

прадмова: мне, напэўна, цяпер сюды ???

У адны сонечныя выхадныя ранняй восені мяне зноў пацягнула па Беларускіх дарогах, тады я вырашыў аглядзець Дуброўна і ўсходнюю Аршаншчыну.



Выправіліся мы каля 12 гадзін па трасе Е95 ў напрамку Воршы. Першым пунктам значылася вёска Хвашчаўка, даўно я ўжо жадаў на яе зірнуць.
Гэта невялікае мястэчка славута на ўсю Беларусь шырока вядомым калісьці гутарковым зваротам "Ёлуп Хвашчаўскі".

“- Гэта ты дурань, - сказаў хлопец. - Старога за твой паўрубель маглі б у паліцыю павесці. У бедных людзей бываюць толькі медныя грошы.
- А паперак няма? - буркнуў Алесь.
- Не ў старцоў, ёлуп хвашчоўскі.”
Ул. Караткевіч "Каласы пад сярпом тваім"


На паўночнай ускраіне вёскі і дагэтуль ёсць могілкі, на якіх у XVIII-XIX стагоддзі была ўсталяваная калона.



Калону ўвенчвае драўляная фігура, якая за сваёй старажытнасцю страціла самабытныя рысы і цяпер складана вызначыць, што сабой уяўляе.



Мясцовыя жыхары ў хуткім часе пасля будаўніцтва забыліся ў гонар каго яна была ўсталяваная і паміж сабой пачалі называць яе ёлупнем. Мянушка "Ёлуп Хвашчаўскі" хутка распаўсюдзілася і стала намінальнай - так сталі абзываць усё, што сваім бескарысным існаваннем звязана з глупствам.

Наступным пунктам нашай паездкі была сядзіба ў пасёлку Юрцава.
Дом быў пабудаваны ў сярэдзіне XIX стагоддзя, юрцаўчане называюць яго "замак", зрэшты, не без падстаў. Задумка архітэктара была менавіта такой, мяркуючы па вонкавым выглядзе будынка.



Дзе-та я выпадкова бачыў артыкул пра тое, што ўладальнік сядзібы падтрымаў паўстанне і пасля паразы, сядзібу адабралі і наладзілі ў ёй шпіталь для лячэння пацярпелых у баях жаўнераў РІ. Не ведаю, праўда гэта ці не, але з другой паловы ХХ стагоддзя і да нядаўняга часу там сапраўды быў шпіталь, толькі цяпер для ўдзельнікаў ВАВ.



Потым мы накіраваліся ў Крапіўна.
Царква св. Аляксандра Неўскага 1886.





Недалёка знаходзіцца Крапівенскае поле, на якім 500 гадоў таму адбылася бітва паміж войскамі ВКЛ і Маскоўскага княства (так званая "Бітва пад Воршай").



Войска ВКЛ узначальваў Канстанцін Астрожскі, войска Маскоўскага княства - Іван Чаляднін і Міхаіл Булгакаў-Голіца



Нягледзячы на амаль трохразова перавышаючыя сілы войска Маскоўскага, Канстанцін Астрожскі, дзякуючы ўмелым стратэгічным крокам, атрымаў перамогу.
Пейзажы навокал:



... Нарэшце мы дасягнулі фінішнай кропкі маршруту - Дуброўна.
Спачатку мы агледзелі будынкі суконнай мануфактуры.



І толькі потым пад'ехалі да кляштарнага корпусу.



Каменны будынак быў пабудаваны ў пачатку XIX стагоддзя на месцы больш ранняга драўлянага манастыра.
Пра яго паходжанне ў народзе ходзіць вельмі пікантная легенда:

У канцы XVIII стагоддзя Дуброўна належала Ксаверыю Любамірскаму. Неяк прыйшлося яму ад'ехаць з маёнтка на некаторы час, а за галоўную ён пакінуў сваю дачку. Пасія, не губляючы часу, выскачыла замуж за збяднелага шляхціца і схапіўшы бацькоўскія грошы, знікла. Калі гаспадар вярнуўся, яму распавялі, што уцекачоў вянчалі два манаха з Дубровенскага кляштара. Ксаверый спакойна выслухаў гісторыю, павячэраў і лёг спаць. Ноччу манастырскі корпус згарэў да тла, толькі касцёл цудам ацалеў, а тых манахаў, якія мелі дачыненне да абраду, знайшлі раніцай у Дняпры мёртвымі ... Даказаць дачыненне Ксаверыя да падпалу не змаглі, але толькі вось пазней, менавіта за грошы Любамірскага і аднавілі кляштар, толькі на гэты раз з каменя. (Маўляў, з пачуцця віны перад бэрнардынамі)

Корпус пабудаваны ў барочным стылі і ў наш час ажыццяўляецца спроба яго рэстаўрацыі. Спроба цягнецца ўжо больш за дзесяцігоддзе.


Мне падалося, што ў вокнах другога паверха хто-то прамільгнуў, калі я рабіў гэты здымак ...

Не доўга думаючы, я вырашыў залезці ўнутр і агледзецца. Лаз было знайсці не складана.
Нада мной адразу навіслі арыгінальныя скляпенні:


Не ведаю чаму, але ў гэты момант у мяне па спіне пабеглі мурашкі і з'явілася адчуванне, што на мяне нехта глядзіць ...

Асцярожна прайшоў у глыб, трапіў у асноўны калідор:



Прайшоў далей ...
Сучасная спроба стварэння скляпенняў:



А наперадзе - сучасная лесвіца на другі паверх:


Наверсе пачуліся крокі ...

Падняўся, агледзеў памяшканні на другім паверсе:


Нікога не сустрэў ...

У цэнтральнай частцы будынка захавалася арыгінальная лесвіца на другі паверх:


Раптам, унізе, зусім побач, зарыпелі прыступкі і пачуліся цяжкія крокі ... Маё сэрца хутка застукала і ў паніцы я кінуўся на паддашак ...




Тут ... прама на мяне ... ніхто не выйшаў ...

Гэта чыстай вады прыдумка, палёт фантазіі. Проста пасля гісторыі пра мёртвых манахаў, калі я быў унутры будынка, мне прыйшла ў галаву ідэя менавіта так падаць матэрыял гэтага падарожжа.

Кляштар, несумненна, выклікае цікавасць, вось толькі шкада, што так мала ў ім засталася "сапраўднага" і спроба яго аднавіць так хутка патухла. Ён чымсьці нагадвае мне Пінскі калегіум езуітаў у мініяцюры і можа стаць сур'ёзнай мясцовай славутасцю, але пакуль глуха ...

http://ales-matsesha.livejournal.com/8152.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
krytsyk



Зарегистрирован: 03.09.2011
Сообщения: 408

СообщениеДобавлено: 15 Nov 2014, Sat, 17:31    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ўвогулле ў кляштары павінен быў быць змешчаны Дубровенскі музэй - але так як розныя ледовыя палацы былі цікавей - яго не дааднавілі(((
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Алекс Сталь



Зарегистрирован: 07.01.2010
Сообщения: 1496
Откуда: г.Минск

СообщениеДобавлено: 15 Nov 2014, Sat, 21:58    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Не знаю,было ли привидение в здании монастыря.
А вот на втором этаже мануфактуры точно ...

Красиво.Очень солнечно.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Jurii



Зарегистрирован: 22.01.2013
Сообщения: 399

СообщениеДобавлено: 16 Nov 2014, Sun, 0:26    Заголовок сообщения: Re: Прывіды Дубровенскага кляштара Ответить с цитатой

alexBel писал(а):





А наперадзе - сучасная лесвіца на другі паверх:


l


"В доспехах средневекового рыцаря - наши советские опилки..."
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 16 Nov 2014, Sun, 17:20    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Сталь писал(а):
Не знаю,было ли привидение в здании монастыря.
А вот на втором этаже мануфактуры точно ...


Дзякуй!
Гэтыя хлапчукі ўсе пазавалі  мне, калі я фатаграфаваў будынак і распытвалі, навошта я гэта раблю, а я іх палохаў міліцыяй :D

Jurii писал(а):
"В доспехах средневекового рыцаря - наши советские опилки..."

:D :D :D
точнее "В нутре средневекового рыцаря - наши опилки..."
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
КИНДУС



Зарегистрирован: 05.04.2009
Сообщения: 1754
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 17 Nov 2014, Mon, 14:23    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel писал(а):
прадмова: мне, напэўна, цяпер сюды ???

Заходзьце, калi ласка!
alexBel писал(а):
Мянушка "Ёлуп Хвашчаўскі" хутка распаўсюдзілася і стала намінальнай - так сталі абзываць усё, што сваім бескарысным існаваннем звязана з глупствам.

Мяркую, што гэта не зусiм дакладна. Не лiчыць жа гэтае збудаванне глупствам...
alexBel писал(а):
да нядаўняга часу там сапраўды быў шпіталь, толькі цяпер для ўдзельнікаў ВАВ.

Ну i добра, хоць захавалася.
alexBel писал(а):
Царква св. Аляксандра Неўскага 1886.

i
alexBel писал(а):
Недалёка знаходзіцца Крапівенскае поле, на якім 500 гадоў таму адбылася бітва паміж войскамі ВКЛ і Маскоўскага княства

Цiкавае суседства.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 21 Nov 2014, Fri, 0:13    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

КИНДУС писал(а):
Цiкавае суседства.

:)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Репортажи о путешествиях Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы