Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Косичи (Новогрудский район). Камень с изображениями и надписями

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”... -> Добавить на «Глобус» в первую очередь
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
ЗУК



Зарегистрирован: 28.09.2009
Сообщения: 663
Откуда: БРЕСТ

СообщениеДобавлено: 28 Nov 2018, Wed, 12:22    Заголовок сообщения: Косичи (Новогрудский район). Камень с изображениями и надписями Ответить с цитатой

Может у кого есть информация по данному объекту? Лично я, кроме изображения креста больше ничего не разобрал.
Возможно камень могильный.




MAPS.ME
53.443226
25.79878
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 28 Nov 2018, Wed, 18:19    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Інфармацыі не маю, так, зацікавіўся пытаннем.
На першы погляд - адмыслова могілкавы камень-надгробак. Калі і ёсць якія малюнкі, то па рысе мяжы з зямлёй паўкруг што травой прыкрыты. Ці сучасны варыянт - сляды блакітнай фарбы на правым краі (з боку металічнага крыжа), што менш верагодна. Літары на камяні падаюцца лацініцай, але адназначна казаць не буду, бо такія рэчы і на месцы цяжка вызначыць.
Пра супрацьлеглую паверхню камяня напэўна пытацца не мае сэнсу.

І яшчэ адзін момант: некаторыя людзі бачаць малюнкі з камбінацый, што складаюць... плямы імху на камяні.

Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
ЗУК



Зарегистрирован: 28.09.2009
Сообщения: 663
Откуда: БРЕСТ

СообщениеДобавлено: 28 Nov 2018, Wed, 20:44    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дзякуй,Саша! Мне здаецца, што пад крыжом нешта падобнае на 1657(1).
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 28 Nov 2018, Wed, 21:05    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ЗУК писал(а):
... Мне здаецца, што пад крыжом нешта падобнае на 1657(1).

Магчыма.
Але пакуль рукамі не пераберыш, шчоткай і чым металічным не "пашурудзіш" - да той пары будзе ўзровень "здаецца".
Іншы раз добра дапамагаюць здымкі з ценямі (у розны час сутак). У мяне на прыкмеце падобны камень XVII ст. на могілках (ад уніяцкага кляштара); літары плоскія і бачны толькі збоку, трэба пільна лавіць святло, каб цень дапамагла што разабраць.
Спадзяюся, што яшчэ Лёха дадасць сваю думку.
У любым выпадку, асабіста мне цікава будзе сачыць далей за лёсам пошукаў праўды Smile .
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 29 Nov 2018, Thu, 1:01    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
Але пакуль рукамі не пераберыш, шчоткай і чым металічным не "пашурудзіш" - да той пары будзе ўзровень "здаецца".
Іншы раз добра дапамагаюць здымкі з ценямі (у розны час сутак).

Яшчэ можна выкарыстоўваць пену для галення:
увеличить до 1200x800
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2541
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 29 Nov 2018, Thu, 7:40    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ЗУК писал(а):
Мне здаецца, што пад крыжом нешта падобнае на 1657(1).


І я тое бачу))
А камень альбо могілкавы, альбо абярэг, што ставіўся на ўездзе ў вёску.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
ЗУК



Зарегистрирован: 28.09.2009
Сообщения: 663
Откуда: БРЕСТ

СообщениеДобавлено: 29 Nov 2018, Thu, 9:39    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Александр Dehty писал(а):
Але пакуль рукамі не пераберыш, шчоткай і чым металічным не "пашурудзіш" - да той пары будзе ўзровень "здаецца".
Іншы раз добра дапамагаюць здымкі з ценямі (у розны час сутак).

Яшчэ можна выкарыстоўваць пену для галення:
увеличить до 1200x800


Файна!!!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
ЗУК



Зарегистрирован: 28.09.2009
Сообщения: 663
Откуда: БРЕСТ

СообщениеДобавлено: 04 Dec 2018, Tue, 13:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Звярнуўся за дапамогай к намесніку дырэктара Нацыянальнага архіва Беларусі Лісейчыкаву Дзянісу Васілевічу. Гэты чалавек добра арыентуецца ў тэме надпісаў. Да рэчы скажу, што менавіта ен зняў усе пытанні на конт пахавання у вёсцы Камень, што ў Кобрынскім раёне. (спасылка на старонку https://orda.of.by/.add/gallery.php?kamen_kobr/stone)

Проста капірую яго словы:
Дзень добры, Мікола! Дзякуй, усё добра. Вось у першым нумары "Нашай гісторыі" трошкі напісаў папулярнага тэксту пра кірылічныя надмагіллі. Наконт фота новага камяня цікава. Гэта камень прыблізна 18 ст. (можа нават пачатку 19 ст.) Там, канешне, не такая хітрая фігура, якая нагадвае разметку футбольнага поля (нехта з каментатараў паспрабаваў прамаляваць у Фоташопе). А даволі распаўсюджаная манаграма імені Хрыста "IHS" (яе часта блытаюць з эмблемай езуітаў). Высылаю спасылку. Ну а у тэксце мне выразна бачыцца "...DUSZ..." Мяркую, што-небудзь у стылі "Pok?j dusz? jego". Падобныя рэчы стандартныя. Але, канешне, трэба бачыць ужывую. Тады б я думаю і ўвесь надпіс прачытаў бы.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 07 Dec 2018, Fri, 0:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ЗУК писал(а):
GlobusBelarusi писал(а):

Яшчэ можна выкарыстоўваць пену для галення:
Файна!!!

+1 !
Пра футбольнае поле, спадабалася Cool . І пра лацініцу таксама.
Дарэчы, а адкуль, наогул, узнікла фраза "с изображениями"?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2541
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 08 Dec 2018, Sat, 23:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ЗУК писал(а):
Там, канешне, не такая хітрая фігура, якая нагадвае разметку футбольнага поля (нехта з каментатараў паспрабаваў прамаляваць у Фоташопе). А даволі распаўсюджаная манаграма імені Хрыста "IHS"


Тут я не пагаджуся. Па мне дык гэта Галгофа пад крыжам, даволі пашыраны сюжэт.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Надо бы добавить на “Глобус”... -> Добавить на «Глобус» в первую очередь Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы не можете скачивать файлы