Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Верхнядзвінскі (былы Дрысенскі раён), заходняя Асвейшчына
На страницу 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 12:29    Заголовок сообщения: Верхнядзвінскі (былы Дрысенскі раён), заходняя Асвейшчына Ответить с цитатой

Фотаздымкі розных гадоў, але па адным маршруце:
Асвея - рака Сар'янка - мост цераз раку Асуніцу.



Закінутыя шляхі. Пачатак. Бальшак Асвея - Пустэльнікі - на Дагду ў Латвію. Зарастае шлях. Я памятаю часы, гадоў двадцаць пяць - трыццаць таму, калі гэтая дарога была даволі ажыўленая і набітая.

Большак3.JPG
320.93 KB,   просмотрено: 36843 раз(а)

Вёска Гісялёва. Спаленая карнікамі і адроджаная, перажыла "неперспектыўныя" вёскі, але ў канцы савецкай перабудовы апошнія жыхары з'ехалі ў вёску Сенькава за два кіламетры - у цэнтр сельсавету бліжэй да людзей.

Гиселево.JPG
369.47 KB,   просмотрено: 36843 раз(а)

Спаленая карнікамі і неадроджаная вёска Залешчына. Помнік ёй ёсць ў Хатыні.

Залещино.JPG
312.23 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Стары драўляны мост цераз Сар'янку, пабудаваны у другой палове 80-х гадоў каля Мотужаўскага броду. Яшчэ ў 91-м годзе я гойсаў па ім на матацыкле. Будавалі яго сапёры замест старога маста, які будаваў саўгас і які кожны год зносіла рака.

Мост2.JPG
504.3 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Выгляд маста з другога берагу. Відаць, што рака нанесла смецця на мост, зрабіла грэблю, а потым працерабіла сабе новае рэчышча ў абыход маста.

Мост3.JPG
365.69 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Дзень добры, радзімы бальшак.
Вядзі мяне, сябра, туды,
Дзе клён вартавым на вятрах,
Дзе ўдосталь крынічнай вады...

Бальшак на Савейкі і далей на Расію з Друі. Некаторыя мяркуюць, што па ім збіраўся ісці Напалеон на Петэрбург.

Большак Пустэльники.JPG
451.67 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Брод цераз Сар'янку вышэй былой вёскі Пустэльнікі. Людзей цяпер тут няма, а бераг стаптаны звярамі, якія ходзяць на вадапой.

Пустэльницкий брод.JPG
422.75 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Парэшткі млыновай грэблі ў Пустэльніках на Сар'янцы. Не памылюся, калі скажу, што каля млыну быў і капітальны драўляны мост - бо з берагоў каля млыну выдаюцца насустрач адзін аднаму зарослыя дрэвамі, але бачныя дасюль высокія насыпы.

Плотина2.JPG
452.59 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Млыновая грэбля - выгляд з ракі ніжэй.

Плотина3.JPG
438.57 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Пустэльніцкі млын, дакладней, яго парэшткі - выгляд з поля. Як пагніўшы зуб.

Мельница2.JPG
408.01 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Будынак млыну - выгляд ў гушчары на беразе Сар'янкі. Як мне здаецца, ён пад ўласным цяжарам паступова апускаецца ў мяккую зямлю.

Мельница.JPG
466.07 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Рэчышча Сар'янкі каля Пустэльнік. Называецца - атлой. Іх шмат на Сар'янцы.

Атлой3.JPG
443.76 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Вёска Пятроўшчына. Карнікі спалілі яе ў лютым 43 году, вёска адрадзілася пасля вайны, але ў канцы 60-х - пачатку 70-х жыхары паступова з'ехалі адсюль, бо вёску зрабілі "неперспектыўнай".

Петровщина3.JPG
316.19 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Вуліца вёскі Пятроўшчына.

Петровщина.JPG
442.81 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Зашчырына. Сёння тут двароў чатыры-пяць. А колісь была застава памежнікаў, школа, у вёсцы яшчэ двадцаць гадоў таму было 23 двары.

Защирино.JPG
336.59 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Апошні здымак - і дадому.

Мост бетонный.JPG
332.88 KB,   просмотрено: 36842 раз(а)

Последний раз редактировалось: Stagger Lee (27 Aug 2010, Fri, 9:54), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 12:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Хацеў яшчэ дадаць здымак, хоць і не вельмі якасны. Месца, дзе быў мост цераз раку Асуніцу. І на мосце гэтым рабіліся розныя дзівы. Ехаў адзін чалавек ноччу цераз мост, глядзіць - на мосце нехта скача. Пад'ехаў бліжэй і бачыць, што гэта нейкі тонкі невысокі чорны чалавек, на ім фрак надзеты. А чалавек і пытаецца з возу: - Чаго ты тут скачаш ноччу? А той адказвае: - На Неўскім газеты прадаю. І скок на воз. Едуць па лесе, маўчаць. Чалавеку трохі страшнавата, ён і пытаецца ў свайго чорнага пасажыра: - Закурым хіба што, весялей ехаць будзе. - Закурым. - адказвае той, працягвае чалавеку руку, а ў руцэ... вугольчыкі гарачыя гараць. Чалавек перапужаўся да смерці, але прыкурыў з рукі. Падняў галаву, бачыць - чорны чалавек глядзіць на яго, а вочы чырвоныя так і гараць. Чалавек і самлеў. Ачухаўся толькі ужо раніцою на сваім двары. Гэта толькі адзін выпадак, а такога там шмат чаго рабілася.

Асуница.JPG
366.45 KB,   просмотрено: 36831 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 12:54    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Гэта ж таксама не ўсё. Вось што яшчэ:


Гадзілла замаскіравалася

Ящер.JPG
473.29 KB,   просмотрено: 36829 раз(а)

Гадзілла лезе на дрэва

Ящер3.JPG
340.69 KB,   просмотрено: 36829 раз(а)

Гадзілла на дрэве

Ящер4.JPG
378.14 KB,   просмотрено: 36829 раз(а)

Без каментарыяў

Череп.JPG
500.42 KB,   просмотрено: 36829 раз(а)

Кідаўся, гад, хацеў мяне цапнуць

Вуж.JPG
372.63 KB,   просмотрено: 36829 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
БА-BY



Зарегистрирован: 01.04.2009
Сообщения: 352
Откуда: Москва

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 17:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Так, цяпер я ведаю куды гэтым летам галауня паеду лавiць. :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11120
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 19:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Stagger Lee писал(а):
Парэшткі млыновай грэблі ў Пустэльніках на Сар'янцы. Не памылюся, калі скажу, што каля млыну быў і капітальны драўляны мост - бо з берагоў каля млыну выдаюцца насустрач адзін аднаму зарослыя дрэвамі, але бачныя дасюль высокія насыпы.

Насколько я понимаю, это примерно здесь?
http://maps.google.com/maps?ll=56.014158,27.868209&z=17&t=h&hl=ru

И ближайшая существующая деревня - Мотужи?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 19:09    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Stagger Lee писал(а):
Парэшткі млыновай грэблі ў Пустэльніках на Сар'янцы. Не памылюся, калі скажу, што каля млыну быў і капітальны драўляны мост - бо з берагоў каля млыну выдаюцца насустрач адзін аднаму зарослыя дрэвамі, але бачныя дасюль высокія насыпы.

Насколько я понимаю, это примерно здесь?
http://maps.google.com/maps?ll=56.014158,27.868209&z=17&t=h&hl=ru

И ближайшая существующая деревня - Мотужи?


Менавіта так. Мотужы найбліжэйшая вёска.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 31 May 2010, Mon, 19:21    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

БА-BY писал(а):
Так, цяпер я ведаю куды гэтым летам галауня паеду лавiць. :D


Не губляйце дарма час. У Сар'янцы рыбы няма. Мой знаёмы ходзіць на Сар'янку і Асуніцу ўсё свае жыццё - больш за 50 год, і ён кажа, што ў гэтых рэчках рыба вывелася. Ну, канечне, калі не лічыць курмялькоў, бычкоў ды коз велічынёй з мізінец. Я таксама апошнія гады лажу па гэтых рэчках, але скажу - няма чаго час губляць дзеля такой рыбы. Галаўні не пападаюцца ўжо гадоў 15. На атлоі ў Пустэльніках мой прадзед цягаў ментузоў з руку даўжынёй, а цяпер гэты атлой можна пераскочыць ці перайсці, кален не замачыўшы. Ракі вадзіліся ў адводзе Пустэльніцкага млыну, няма іх ужо гадоў дваццаць. Даўней, бывала, стаім каля Мотужаўскага маста, а ніжэй маста шчупакі скачуць з вады, кожны як палена, рыбу ганяюць. Ці дзе на ямах вуду кідаем, акуні бяруцца па 300 - 500 г. Памятаю на Асуніцы былі месцы - кінеш хлеба кавалачак ў ваду - галавень пачне кідацца, аж вада кіпіць.
Такога цяпер няма, колькі хаджу па вадзе - нідзе рыбы няма.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 05 Jul 2010, Mon, 18:09    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Хачу павыкладаць да Вашае ўвагі яшчэ колькі здымкаў Асвейшчыны і Асвейскага возера.


Белыя ночы на Асвейскім возеры. Другую палову чэрвеня і першую палову ліпеня заранкі не знікаюць наогул і ўсю ноч адбіваюцца рознымі колерамі ў вадзе возера.

Изображение 081.jpg
77.44 KB,   просмотрено: 36525 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 05 Jul 2010, Mon, 18:16    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

І лагодная раніца на возеры

Озеро4.JPG
292.33 KB,   просмотрено: 36523 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 08 Aug 2010, Sun, 19:35    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Заходняя Дзвіна каля Верхнядзвінску.

Западная Двина.jpg
183.77 KB,   просмотрено: 36316 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 08 Aug 2010, Sun, 19:47    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Канешне, банальна, але без Сар'янскага касцёлу аніяк.

Изображение 185.jpg
164.89 KB,   просмотрено: 36315 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 08 Aug 2010, Sun, 19:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Я увидел это название на знаке, и мне стало очень горько. Неужели можно быть настолько идиотом, чтобы писать "Коралево". Это что, от слова "кораль"? Это жилище для овец? Нет, друзья мои, это деревня Королёво, вёска Каралёва па-нашаму. Это символ отношения ко всему белорусскому - даже на русский перевели, будто издеваясь. А рядышком, метрах в 100 далее, стоял скромный вылинявший и заросший кустами указатель, на котором по-нашему написано "Каралёва". Стоял немым укором инициаторам перевода указателей на русский язык. Сейчас уже не стоит.

Изображение 057.jpg
263.97 KB,   просмотрено: 36312 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Stagger Lee



Зарегистрирован: 13.04.2010
Сообщения: 292

СообщениеДобавлено: 24 Aug 2010, Tue, 21:12    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Зноў трохі пейзажы Сар'янкі


Незразумелая грэбля на Сар'янцы

100_3037.JPG
232.8 KB,   просмотрено: 36132 раз(а)

100_3047.JPG
217.64 KB,   просмотрено: 36132 раз(а)

100_3057.JPG
235.12 KB,   просмотрено: 36132 раз(а)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Асьвяяк



Зарегистрирован: 15.11.2010
Сообщения: 2

СообщениеДобавлено: 27 Jan 2011, Thu, 11:03    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А вось крыху верша да тэмы - ўрывак пра Сар'янку:

Нямала рэк мы славім звонка
За шырыню і даўжыню.
Ды я на Конга з Амазонкай
Сваю Сар'янку не змяню.

Яна бяжыць, цурчыць, ліецца,
Віруе, з плёскатам імчыць.
То сярод лесу змейкай ...цца (не памятаю слова)
То заціхае адпачыць.

Stagger Lee, можа прыедзеш у Асвею, пап'ем гарэлкі? Запрашаю. :D Прыемна, што нехта яшчэ цікавіцца нашымі мясцінамі.

Дарэчы, яшчэ хачу пра Пустэльнікі сказаць вось што. Пасля вайны людзям не было дзе жыць, бо ўсе было спалена. Дык кажуць, што адзін чалавек з сям'ёй пасяліўся ў паўразбураным пустэльніцкім млыне. А людзі паміж сабой казалі, як гэта ён там жыве, там жа ў падвале млына пабітыя людзі ляжаць, а ён жыве над імі.
Вось так.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Андрей Я.



Зарегистрирован: 21.11.2008
Сообщения: 1434
Откуда: Гродно

СообщениеДобавлено: 08 Feb 2011, Tue, 17:54    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Па праграмме Падарожжа Дылетанта было сказана, што ў рэчцы Сар'янка водзіцца фарэль. Вось калі я прыехаў у веску Сар'ю, вырашыў палавіць гэтую фарэль :D
Але нажаль нічога не злавіў.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  След.
Страница 1 из 17

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы