Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Край Радзімічаў
На страницу 1, 2  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 06 Nov 2013, Wed, 21:32    Заголовок сообщения: Край Радзімічаў Ответить с цитатой

Узнікла ідэя - з'ездзіць на выхадныя ў Расну і падзівіцца на касцёл св. Казіміра, а па дарозе, каб шлях ня быў аднолькава шэрым, было вырашана зазірнуць у Сухары і Радамлю.

Не так даўно я прызнаўся сабе ў тым, што я па натуры - гультай! І цяпер усё сабе прабачаю (добрая адмазка, так?). Пакуль я той нядзельнай раніцай падняўся, апрануўся, памыўся, паснедаў, сабраўся, заправіўся ... Увогуле толькі з паўтарагадзінным спазненнем мой “фальксвагенпассатуніверсалдызель” вырваўся з Магілёва ва ўсходнім напрамку.

Прыкладна праз 15 хвілін жорсткія тармазныя калодкі прыціснуліся да дыскаў і сваім свістам распужалі курэй у "Сухарах".
Успенская царква 1891 г.






Не размазваючы соплі, а глытаючы дызельнае паліва, пакідаючы за сабой пыльны след па грунтовай дарозе, гонар нямецкага аўтапрама дваццацігадовай даўніны прымчаў у Радамлю - першую (?) сталіцу радзімічаў. Тут, у Х стагоддзі, на высокім пагорке каля ракі Радучы, гэты славуты народ заснаваў свой ​​горад. Зараз на старажытным замчышчы мясцовыя хаваюць сваіх родных.




кажуць, гэтаму крыжу больш за 200 гадоў

На суседнім узгорку, (вядома усё з тых жа крыніц) было капішча.



На працягу сотняў стагоддзяў горад быў важным адміністрацыйным цэнтрам са сваім замкам і гарнізонам ў ім, аднак, шматлікія войны спустошылі яго.
У ХIХ стагоддзі Радамля належала Чэхаўскім, тут у іх была сядзіба з гаспадарчым дваром, праўда адзіны напамін, які застаўся ад іх - гэта руіны старога паравога млына.



Доўга я шукаў будынак, але гэта таго каштавала. Мала калі можна знайсці ў наш час 100-гадовы млын, з захаваным унутры інвентаром.









Галоўнай мэтай маёй вылазкі (выправы) на ўсход Магілёўшчыны быў аграгарадок Расна.
Касцёл св. Казіміра (1819 года) ...



... - унікальны ў сваім родзе помнік класіцызму, з-за багацця калон у экс - і інтэр'еры, ён нагадвае старажытнагрэцкі храм, які выпадкова апынуўся на землях Беларусі.



У вёсцы, акрамя касцёла, захавалася сядзіба Спытковых. Сядзібны дом быў пабудаваны ў 1895 годзе.



На працягу доўгіх гадоў будынак выкарыстоўваўся ў якасці школы, дзякуючы гэтаму, ўнутры, (па шматлікіх крыніцах з інтэрнэту) нядрэнна захаваліся элемэнты ўнутранага аздаблення, але мне трапіць ўсярэдзіну не ўдалося. (шкоду не чыніў)
Замест я атрымаў прыгажун-здымак:



Далей я агледзеў тое, што засталося ад гаспадарчага двара:





... І бровара:







На зваротным шляху я разважаў аб тым, што вялізныя, вядомыя архітэктурныя комплексы, замыленыя натоўпамі турыстаў, ужо не так прыцягваюць мяне да сябе і падштурхоўваюць да творчага натхнення, чым нейкія нязначныя, богам і людзьмі забытыя будыначкі. Вось і ў гэты раз нашмат больш уражанняў я атрымаў ад паўразбуранага млына ў ваколіцах Радамлі і разрабаванай сядзібы Спытковых, чым ад шырока вядомага касцёла.
Думак было шмат, але адказа я так і не знайшоў…
http://ales-matsesha.livejournal.com/2466.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Алекс Сталь



Зарегистрирован: 07.01.2010
Сообщения: 1496
Откуда: г.Минск

СообщениеДобавлено: 06 Nov 2013, Wed, 21:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Очень понравилось!Спасибо!!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 06 Nov 2013, Wed, 22:04    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Сталь
Дзякуй! :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11216
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 07 Nov 2013, Thu, 0:12    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Взял кое-что на "Глобус" (см. http://globustut.by/updates.php ), спасибо.

P. S. Приятные снимки.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 07 Nov 2013, Thu, 0:15    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Взял кое-что на "Глобус" (см. http://globustut.by/updates.php ), спасибо.


Заўсёды рады дапамагчы)))


GlobusBelarusi писал(а):
P. S. Приятные снимки.

Дзякуй :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
vladimir41



Зарегистрирован: 09.04.2013
Сообщения: 3
Откуда: чашникский рн

СообщениеДобавлено: 07 Nov 2013, Thu, 11:44    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

вельмi цiкава. дзякуй.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Andruha



Зарегистрирован: 09.04.2012
Сообщения: 47
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 08 Nov 2013, Fri, 23:59    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Красивые фото !
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Балтиец



Зарегистрирован: 18.06.2010
Сообщения: 161

СообщениеДобавлено: 09 Nov 2013, Sat, 13:33    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Умеет автор ракурс выбрать. Браво!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 09 Nov 2013, Sat, 14:26    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

vladimir41 писал(а):
вельмi цiкава. дзякуй.

Andruha писал(а):
Красивые фото !

Балтиец писал(а):
Умеет автор ракурс выбрать. Браво!

Дзякуй, вельмі прыемна.
Я імкнуўся, каб не толькі чытаць, але і глядзець было цікава)))
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Чебурашка



Зарегистрирован: 31.05.2012
Сообщения: 118
Откуда: полоцк

СообщениеДобавлено: 20 Nov 2013, Wed, 15:09    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Признаюсь, залюбовалась вашими снимками. Очень фактурные. Небеса на фото будто не застыли, а плывут.
Фото с жерновами - самое необыкновенное. Еще один шедевр - где из-за угла поймано солнце. Долго ловили? Laughing
Пойду, выброшу свой фотоаппарат. Шутка. Дело, конечно не только в фотоаппарате, но и в несомненном таланте автора.
Нельзя не отметить очень характерный белорусский язык. Ну и немецкий “фальксвагенпассатуніверсалдызель” Laughing

О родном языке в жизни: объявление остановок в автобусе. Приятно. На раскопках в Полоцком районе, все студенты общались на белорусском, даже на бытовые темы (мыли в Двине кастрюли) (Чебурашка учавствовала в раскопках волонтером). Журналист принципиально говорил только на белорусском (вместе учились в автошколе) (Чебурашка здала с первого раза!). Конечно, от бабули.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 20 Nov 2013, Wed, 19:51    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Чебурашка писал(а):
Признаюсь, залюбовалась вашими снимками...

Дзякуй! Вельмі прыемна :D
Чебурашка писал(а):
Долго ловили?

з чацьвертай спробы))) а так, я заўважыў, як яно зіхаціць, выпадкова... паспрабаваў сфатаграфаваць галінкі дрэва на шэрым будынку, прысеў, а яно бліснула у вочы...
Чебурашка писал(а):
Пойду, выброшу свой фотоаппарат.

ня трэба))) вось спасылка на мой першы фотаздымак на гэтым форуме https://fgb.by/viewtopic.php?p=26158#26158 (звычайная мыльніца ў аўтарэжыме) потым пачаў вучыцца і праз 2 года набыў люстраны апарат (усё у вашых руках)
Чебурашка писал(а):
очень характерный белорусский язык

прабачце, не зразумеў, гэта як? (дарэчы, наконт мовы, гэта ў мяне таксама прынцыповае пытанне... цяжка, але я намагаюся... вельмі хочацца навучыцца свабодна валодаць)
Чебурашка писал(а):
“фальксвагенпассатуніверсалдызель”

а гэта пасля адной тэмы на форуме)))
Чебурашка писал(а):
О родном языке в жизни: объявление остановок в автобусе. Приятно. На раскопках в Полоцком районе, все студенты общались на белорусском, даже на бытовые темы (мыли в Двине кастрюли) (Чебурашка учавствовала в раскопках волонтером)

таксама заўседы уздымаецца настрой, калі што-небудзь чую, ці бачу на мове у штодзенным жыцці.
валанцерам і ў маіх плянах было на гэта лета, але не атрымалася...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Чебурашка



Зарегистрирован: 31.05.2012
Сообщения: 118
Откуда: полоцк

СообщениеДобавлено: 21 Nov 2013, Thu, 14:24    Заголовок сообщения: Re: Край Радзімічаў Ответить с цитатой

"alexBel"прабачце, не зразумеў, гэта як?
Чебурашка:
Значит, с характером. Значит, умеете точно и ярко выражать свои мысли на мове, имеете свой неповторимый авторский стиль.

першы фотаздымак хорош.

Участие в раскопках - это для личного опыта. Чтобы потом сердце не ныло - вот, была возможность, а ты ее не использовала. У ребят была дискотека, баня, дежурства по кухне, гитара, костер, купания в реке, сон в палатках - у меня автобус, дорога домой и завтра на работу. Поэтому как-то завидно мне было. С другой стороны - это по-настоящему тяжелый труд. Они копают и в дождь, и в зной, у них - это обязаловка.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 21 Nov 2013, Thu, 16:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Чебурашка писал(а):
Значит, с характером. Значит, умеете точно и ярко выражать свои мысли на мове, имеете свой неповторимый авторский стиль.

не чуў такога раней :D дзякуй!
...ну вы мяне расхвалілі прама з усіх бакоў... :D :D :D хутка зазнаюся :D

Чебурашка писал(а):
Участие в раскопках - это для личного опыта. Чтобы потом сердце не ныло - вот, была возможность, а ты ее не использовала. У ребят была дискотека, баня, дежурства по кухне, гитара, костер, купания в реке, сон в палатках - у меня автобус, дорога домой и завтра на работу. Поэтому как-то завидно мне было. С другой стороны - это по-настоящему тяжелый труд. Они копают и в дождь, и в зной, у них - это обязаловка.

вы гераічна паставіліся да гэтай справы ... з такімі ахвярамі ...
я планаваў проста ў водпуску дапамагчы, але як-то час не вылучыў ...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Чебурашка



Зарегистрирован: 31.05.2012
Сообщения: 118
Откуда: полоцк

СообщениеДобавлено: 29 Nov 2013, Fri, 21:28    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

[/quote]
вы гераічна паставіліся да гэтай справы ... з такімі ахвярамі ...
[/quote]

Жертв не было, было приключение. И опыт. И, может оно и хорошо, что я не стала археологом, как мечтала в детстве. Приключение - куда лучше, чем: "копай от сих до сих!"
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
kziz



Зарегистрирован: 01.07.2011
Сообщения: 406
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 20 Dec 2013, Fri, 19:46    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Костел просто бесподобен! Обязательно наведаюсь, чтобы ощутить его величие.

Спасибо!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы