Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Стрела (Дятловский район), усыпальница

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Сохранился ли объект?
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11110
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 18 Nov 2013, Mon, 22:41    Заголовок сообщения: Стрела (Дятловский район), усыпальница Ответить с цитатой

См. http://orda.of.by/.lib/abes/462?m=52.8,49.9
Помимо этой статьи Якимовича, есть информация, что на кладбище сохранился склеп-усыпальница.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
yauhen.herasimenka



Зарегистрирован: 31.03.2015
Сообщения: 49
Откуда: Новоельня

СообщениеДобавлено: 29 Jun 2016, Wed, 10:52    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Учора катаўся ў наваколлях Дзятлаўскага раёна і заехаў у вёску Страла, вырашыў зірнуць месца, дзе была сядзіба, цяпер там зараслі хмызнякоў, рабіннік, высокая таполя варта, трава высокая, у кустах маецца нейкая старая закінутая студня і ёсць склеп, у які я заходзіць не стаў, але па словах мясцовых жыхароў, гэта гэты склеп, адзінае што засталося ад сядзібы, усё астатняе "калгас загарнуў і зрабіў поле"

Таполі там таўшчэзныя і старажытныя, наогул па мясцовасці, відавочна, што там штосьці было, і мясцовасць нагадвае могілкі.. Але вось рэштак відавочных не атрымалася выявіць, у кусты не палез, бо быў адзін, у склеп не палез па гэтых жа чыннікам..Заязджаючы ў вёску, я спытаў у аднаго мясцовага дзядка, ці ведае ён штосьці пра сядзібу, сказаў, што калісьці там жыў польскі пан-пісьменнік. А на пытанне ці захавалася там штосьці, ён адказаў "Ды што там, толькі склеп і застаўся, нічога няма!" Верагодна гэты склеп і ёсць магільны склеп?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
yauhen.herasimenka



Зарегистрирован: 31.03.2015
Сообщения: 49
Откуда: Новоельня

СообщениеДобавлено: 29 Jun 2016, Wed, 15:32    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Каардынаты:
http://orda.of.by/.map/?53.541077,25.321132&m=gm/17,visicom/11,e/13,wig/13
Вось тут на "3-верстка" добра бачна
http://orda.of.by/.map/?53.540914,25.321022&m=1v/14,rkka/14,3v/13,wig/14
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11110
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 30 Jun 2016, Thu, 1:15    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

yauhen.herasimenka писал(а):
Учора катаўся ў наваколлях Дзятлаўскага раёна і заехаў у вёску Страла

Дзякуй.

yauhen.herasimenka писал(а):
Верагодна гэты склеп і ёсць магільны склеп?

Ці ёсць здымкі? :)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11110
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 30 Jun 2016, Thu, 1:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

yauhen.herasimenka писал(а):
Вось тут на "3-верстка" добра бачна
http://orda.of.by/.map/?53.540914,25.321022&m=1v/14,rkka/14,3v/13,wig/14

Не зразумеў, што тут бачна?..
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11110
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 30 Jun 2016, Thu, 1:21    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Якімовіч піша пра капліцу на могілках.

Я амаль што ўпэўнены, што яна знаходзілася тут:
http://orda.of.by/.map/?53.532839,25.334854&m=1v/14,rkka/14,3v/13,wig/14
(на вярстоўцы там пазначана капліца).
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
yauhen.herasimenka



Зарегистрирован: 31.03.2015
Сообщения: 49
Откуда: Новоельня

СообщениеДобавлено: 30 Jun 2016, Thu, 12:51    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Якімовіч піша пра капліцу на могілках.
Я амаль што ўпэўнены, што яна знаходзілася тут:
http://orda.of.by/.map/?53.532839,25.334854&m=1v/14,rkka/14,3v/13,wig/14
(на вярстоўцы там пазначана капліца).


Значыць там яна можа і ёсць...
На могілкі я не ездзіў. Спачатку я туды ў вёску прыехаў, а потым ужо атрымаўшы нейкую інфармацыю ў вёсцы, палез шукаць месца на ГБ, але знайшоў вось гэту тэму, таму і напісаў.. Здымкі будуць, але крыху пазней. Я так мяркую там дзе рабіў здымкі я, была сама сядзіба..
Вось толькі пра склеп на могілках ніхто мне не сказаў у вёсцы, казалі пра спіртзавод нейкага пана, які быў у Жукоўшчыне і пра сядзібу Юліана К.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11110
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 30 Jun 2016, Thu, 17:23    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Зразумела, дзякуй. Магчыма, не захавалася тая капліца...

UPD. Здаецца, ВалероС ужо год ці два таму ездзіў на тыя могілкі, але знойшоў толькі помнікі, капліцы ці склепа не бачыў. (Але трэба ўдакладніць.)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
yauhen.herasimenka



Зарегистрирован: 31.03.2015
Сообщения: 49
Откуда: Новоельня

СообщениеДобавлено: 01 Jul 2016, Fri, 14:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Зразумела, дзякуй. Магчыма, не захавалася тая капліца...

UPD. Здаецца, ВалероС ужо год ці два таму ездзіў на тыя могілкі, але знойшоў толькі помнікі, капліцы ці склепа не бачыў. (Але трэба ўдакладніць.)


Вось некалькі здымкаў:



















Больш тут: http://yauhenk.livejournal.com/14330.html

Дыялог з адным дзядуляй:
- Добры вечар, вы можа быць падкажаце мне, а ці засталося што-небудзь у вёсцы ад пана, які тут даўно-даўно жыў?
- Што? Што вы хочаце ад мяне?
- Пытаю я. Цікава мне, ці ёсць у вас рэшткі сядзібы ці склеп?
- Нічога няма!
- Як няма?
- Калгас усё разламаў, людзі расцягнулі, толькі склеп застаўся...
- А дзе гэты склеп?
- Напачатку вёскі, там дзе першая хата
- Гэта вось таааам ?
- Так, там пад таполяй высокай у зарасніках
- Добра, дзякуй вам
- Нічога.

Яшчэ ўрывак з адной размовы з мясцовым:
- Дабрыдзень. Скажыце, а ці засталося што-небудзь ад сядзібы пана?
- Ніхрана не засталося. Усё разгарнулі, усё разраўнавалі і поле нахрэн.
- А дзе сядзіба была?
- У канцы вёскі. Вось там дзе канчаецца гэта ўсё, уся гэта, усе гэтыя зараснікі, там дзе пачынаецца кукуруза, вось гэты кут, там яна і была гэта сядзіба. Што там, хата драўляная стаяла. Скляпы былі. Скляпы напэўна і загарнулі, хрэн там іх, там таўшчыня сцен хрэн ведае якая
- Г.зн. іх маглі проста закапаць?
- Хутчэй за ўсё, я нават не ведаю, там вялікі пляц быў, добры кавалак
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
yauhen.herasimenka



Зарегистрирован: 31.03.2015
Сообщения: 49
Откуда: Новоельня

СообщениеДобавлено: 23 Oct 2016, Sun, 11:44    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

"Гістарычныя сядзібы: шлях да адраджэння" (матэрыялы краязнаўчай экспедыцыі ДУА "Вучэбна-педагагічны комплекс Жукоўшчынскі дзіцячы сад-сярэдняя школа"













Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Наполнение “Глобуса Беларуси” -> Сохранился ли объект? Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы