Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Балтыйскае ўзбярэжжа: Паланга, Клайпеда, Лібава (Летува / Латвія)
На страницу 1, 2  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 19 Jul 2014, Sat, 12:46    Заголовок сообщения: Балтыйскае ўзбярэжжа: Паланга, Клайпеда, Лібава (Летува / Латвія) Ответить с цитатой

Частка І Паланга. Аглядная экскурсія па горадзе.

У сувязі з рознымі падзеямі, якія адбыліся за апошні год, вандроўкай на поўдзень было вырашана занядбаць і выправіцца на поўнач. Даўно жадаў пабачыць Балтыйскае мора.



Абышоўшы некалькі турфірмаў, прыйшоў да высновы, што ў Беларусі займаюцца толькі Летувісскім напрамкам (а хацелася ў Польшчу). Выбар невялікі і ў выніку я еду ў Палангу.Гэты невялікі гарадок, усяго каля 15 тысяч, расцягнуўся ўздоўж ўзбярэжжа аж на 25 км. Цяжка ўявіць? І я не змог. Ды і не варта гэта таго, усё проста: шэраг гатэляў, пансіянатаў і лякарняў, якія размяшчаюцца адзін ад аднаго на адлегласці 1-2 кіламетры ўздоўж лініі берага, тупа абвялі гарадской мяжой.
Адну з галоўных славутасцяў вы сустрэнеце адразу, як толькі выйдзіце з аўтобуса.



Касцёл св. Панны Марыі быў пабудаваны ў канцы XIX - пачатку ХХ стагоддзя ў неагатычным стылі і з таго часу з'яўляецца самым высокім будынкам у горадзе.



Як любы курортны гарадок, Паланга мае свой праменад, тут гэта пешаходная вуліца Басанавічуса.



На ёй можна сустрэць мноства цікавых прыкладаў драўлянай архітэктуры









Заканчваецца гэты «Арбат» сымбалам (па адной з версій) Палангі - пірсам. Драўлянае збудаванне, якое сыходзіць у мора на 480 метраў, было пабудавана ў канцы XIX стагоддзя дзеля таго, каб у горад маглі заходзіць караблі.



Аднойчы на форуму я ўбачыў фота zzuk'і з подпісам: "... бясконца-балтыйскі пляж ..." . З тых часоў мяне хвалявала пытанне: Як зразумець выраз «бясконца-балтыйскі пляж»?
Цяпер я ведаю адказ.
А вось як: колькі б вы не ішлі ў адзін ці іншы бок - вы не знойдзеце ні яго пачатку, ні яго канца. Пад вашымі нагамі будзе найчысцейшы дробны пясок, а з боку сушы на дзюнах будуць расці хвоі ...



... Але яшчэ больш ўрачыстае відовішча вам трэба ўбачыць вечарам ...



Заракацца не трэба, але я больш не хачу на чорнае мора!!!
Тут такі абшар, тут столькі месца, што хопіць усім!
Гэта суб'ектыўна, але мой погляд не сустрэў яшчэ некалькі усюдыісных крымскіх праблемаў:

- Грудоў смецця

- Парушэння санітарных правілаў

- Неадэкватных п'яных грамадзян

- Стрынгі на абвіслых друзлых ягадзіцах (наогул падобнага плану купальнікаў я не заўважыў - паўсюль бікіні ...)

Але я адхіліўся ад тэмы ...
Мястэчка вельмі ўтульнае, старая драўляная забудова сустракаецца не толькі на пешаходнай вуліцы, але і наогул па горадзе.



Старая аптэка 1827 года пабудовы (таксама мясцовая славутасць)



Ну а цяпер я пакажу тое, пра што я звычайна ніколі не згадваю ў сваіх рэпартажах - сучасная архітэктура ...



Не тое каб я быў ​​у захапленні ад яе, але яна так добра ўпісваецца, што няма ні адзінага папроку да архітэктара. Ландшафтны дызайн настолькі прадуманы, што і не адразу заўважаеш, калі гісторыя змяняецца сучаснасцю.



Ёсць праўда адна сучасная дэталь, ад якой я доўга эстэтычна балдзеў. Вось гэты іржавы плот:



Гэта няроўныя па краях металічныя пласціны, якія сталі ў адзін шэраг без дадатковых умацаванняў, кнаружы ад іх расце зялёны іглічны хмызняк, які як бы падкрэслівае гэты «састарэлы» шэраг, тым самым надаючы маляўнічасць.

Балтыйскае мора - выдатнае месца, калі вам пашанцавала з надвор'ем, хаця б, як мне. Першыя 5 дзён мы падсмажваліся на пляжы пад ліпеньскім сонцам і ўвесь час смяяліся з нашых сяброў, якія казалі: «Балтыйскае мора? Там жа холадна, курткі вазьміце! ».
Але на 6 дзень усё кардынальна змянілася: сонца зацягнула аблокамі, перыядычна церусіў дожджык, а вецер прымушаў апранацца цяплей.
У цэлым я ўсё роўна застаўся задаволены - мне хапіла і сонца, і мора, і новых уражанняў.

http://ales-matsesha.livejournal.com/6203.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Aug 2014, Sun, 12:15    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Частка ІІ. Паланга. Палацава - паркавы ансамбль Тышкевічаў. Музей бурштыну.

Працягваючы знаёміцца ​​з Палангай мы не маглі прапусціць галоўную славутасць ...



Палац быў пабудаваны ў канцы XIX стагоддзя ў стылі рэнесанс.







Вакол быў закладзены шырокі парк.





Пасля вайны комплекс адабралі ў гаспадароў і паступова ён пачаў прыходзіць у заняпад.
Усё змянілася ў 1963 годзе, калі будынак палаца адрэстаўравалі і адкрылі ў ім музей бурштыну.
На сёння ў калекцыі знаходзіцца каля 28 тысяч прадметаў.





Ня малую частку складаюць камяні з уключанымі ў іх казуркамі, раслінамі і іншае.









Пасля наведвання музея можна яшчэ пагуляць па парку і зірнуць на штучны грот ...



... Узлезці на гару Бірутэ, на якой у канцы XIX стагоддзя была пабудавана капліца.



Паводле легенды, Бірутэ - жонка Кейстута, маці вялікага князя Вітаўта, была пахавана ў гэтай гары



Яшчэ крыху парку ...





І напрыканцы зноў «бясконца балтыйскі пляж»



http://ales-matsesha.livejournal.com/6581.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Alstom



Зарегистрирован: 16.05.2009
Сообщения: 314
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 03 Aug 2014, Sun, 13:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Спасибо за немного "освежающий" отчет. А почему в море никто не купается? Все боятся холодной воды?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Aug 2014, Sun, 15:24    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Alstom писал(а):
Спасибо за немного "освежающий" отчет. А почему в море никто не купается? Все боятся холодной воды?


не, проста на першых "марскіх" здымках сапраўды вада ўжо стала сцюдзенай (гэта зроблена пад канец адпачынку, калі надвор'е пагоршылася) а на апошнім здымку (што адразу над вашым адказам) быў ужо вечар, і людзі неяк ўжо сышлі з пляжу ...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Алекс Сталь



Зарегистрирован: 07.01.2010
Сообщения: 1496
Откуда: г.Минск

СообщениеДобавлено: 04 Aug 2014, Mon, 8:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Это вам с водичкой повезло.
Я в Палангу попал после шторма.
И хоть все изнывали от жары в городе,гулять вдоль кромки прибоя приходилось в свитере.
Зато повально народ высыпал на берег собирать янтарь,выброшенный на берег штормом.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 06 Aug 2014, Wed, 23:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вада сапраўды сцюдзёная (быў у гэтыя ж дні на 100 км паўночней), тройчы заходзілі ў мора і толькі аднойчы "акунуліся". Мясцовыя тлумачылі, што тэмпература залежыць адкуль ваду нясе марская плынь. Але досыць было таго ветра, які абдувае і ўжо адчуваецца палёгка. Плюс нязвыклыя воку беларуса неабсяжныя памеры мора! А пошук бурштыну, сапраўды, добра адцягвае ад думак пра спёку (дзеці асабліва стараліся :D ). Нашай сям'і вельмі спадабалася падарожжа і адпачынак у Прыбалтыцы! Пастараюся таксама зрабіць лёгкі "даклад" ;) .
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 10 Aug 2014, Sun, 21:27    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Сталь Александр Dehty

Ну, як я ужо адзначыу, я таксама мяркую, што мне пашанцавала. Спачатку кожны дзень мы купалiся раз па пяць I я не магу казаць, што вада была болей сцюдзеная чым у Крыму. А бурштын мы неяк не шукалi.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
КИНДУС



Зарегистрирован: 05.04.2009
Сообщения: 1754
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 12 Aug 2014, Tue, 15:48    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цiкава было параўнаць палацы Тышкевiчаў у Паланзе i, напрыклад, у Валожыне цi навогул, у Волме.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 01 Sep 2014, Mon, 20:59    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Частка ІІІ Klaipėdos jūrų uostas

На чацвёрты дзень прыбалтыйскага адпачынку мы накіраваліся ў Клайпеду.



Клайпеда - трэці па велічыні горад у Летуве, буйны порт на балтыйскім узбярэжжы.
Знаёмства з ёй мы пачалі з гістарычнага цэнтра.





У сярэднія вякі так склалася, што гэты горад стаў нямецкім і досыць доўга знаходзіўся ў руках Прусіі, у тыя часы ён называўся Мемель. Аднак нямецкага ў ім засталося не так шмат.





Шпацыруючы, мы выйшлі да тэатральнай плошчы. Аснова плошчы - будынак драматычнага тэатра, ён быў пабудаваны ў XVIII стагоддзі.


Будынак яшчэ цікава тым, што пасля анэксіі Клайпеды ў 1939 годзе Нямеччынай, з яго балкона Гітлер прымаў ваенны парад.

Ад плошчы мы рушылі ў порт.
Партовыя склады XIX - пачатку XX стагоддзя.



Яхты ў замкавай гавані.



Паміж гаванню і ракой Данг знаходзіцца вельмі цікавы будынак - гатэль, які ўяўляе сабой мастацкую рэканструкцыю фахверкавага склада. Зараз гэта адзін з новых сімвалаў Клайпеды.



порт Клайпеды



Ярка свяціла сонца, дзьмуў не моцны прахалодны ветрык, міма праплывалі суда ...


Злева - пачатак Куршскай касы.

Не ведаю чаму і з якой прычыны, але раптам да сцягштока падышлі 3 чалавекі і пачалі спускаць сцяг.



Мне гэта відовішча здалося вельмі фотагенічным.



Мы яшчэ крыху пастаялі, памусолілі вачыма і накіраваліся назад у горад.
Ратуша.


Ззаду знаходзяцца вежы "D & K" - новая гарадская славутасць.

Забудова набярэжнай Данг.




Злева на "вечнай стаянцы" стаіць паруснік "Мерыдыян", калі-то ён быў асноўным навучальным суднам Клайпедскай школы мараходства.

Адсюль, ужо парадкам стомленыя, мы накіраваліся назад на аўтавакзал і па шляху я зрабіў яшчэ некалькі здымкаў:





У цэлым горад пакінуў добрае ўражанне, але як-то без захаплення. Так, ёсць цікавыя будынкі, маляўнічыя краявіды, аднак чагосьці ўвесь час не хапала. Погляд увесь час шукаў за што зачапіцца і не знаходзіў дамінанты. У выніку засталося адчуванне няскончанасці горада, яго невыразнасці, хоць у порце і прыкольна))).

http://ales-matsesha.livejournal.com/6991.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
КИНДУС



Зарегистрирован: 05.04.2009
Сообщения: 1754
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 01 Sep 2014, Mon, 23:51    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Трэба было сесьцi недзе на беразе гэтай Данг, замовiць пiва i яшчэ чаго-небудзь смажанага - i горад адразу б пахарашэу... :)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 02 Sep 2014, Tue, 21:49    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

КИНДУС

Можа i так...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
маша п.



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 1723
Откуда: Гомель

СообщениеДобавлено: 02 Sep 2014, Tue, 22:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Класс!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Корица



Зарегистрирован: 05.02.2014
Сообщения: 415
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 03 Sep 2014, Wed, 10:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Деревянная застройка просто супер...А серый домик с жёлтой и красной отделкой ваще отпад! :)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Sep 2014, Wed, 19:38    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

маша п. писал(а):
Класс!


Дзякуй!

Корица писал(а):
Деревянная застройка просто супер...А серый домик с жёлтой и красной отделкой ваще отпад!


гэта я яшчэ пра Лібаву ня выкладваў ... хаця я там на жаль мала здымаў...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Валерій



Зарегистрирован: 19.06.2009
Сообщения: 291

СообщениеДобавлено: 04 Sep 2014, Thu, 21:59    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel писал(а):
Частка ІІІ Klaipėdos jūrų uostas

На чацвёрты дзень прыбалтыйскага адпачынку мы накіраваліся ў Клайпеду.



Клайпеда - трэці па велічыні горад у Летуве, буйны порт на балтыйскім узбярэжжы.
Знаёмства з ёй мы пачалі з гістарычнага цэнтра.





У сярэднія вякі так склалася, што гэты горад стаў нямецкім і досыць доўга знаходзіўся ў руках Прусіі, у тыя часы ён называўся Мемель. Аднак нямецкага ў ім засталося не так шмат.





Шпацыруючы, мы выйшлі да тэатральнай плошчы. Аснова плошчы - будынак драматычнага тэатра, ён быў пабудаваны ў XVIII стагоддзі.


Будынак яшчэ цікава тым, што пасля анэксіі Клайпеды ў 1939 годзе Нямеччынай, з яго балкона Гітлер прымаў ваенны парад.

Ад плошчы мы рушылі ў порт.
Партовыя склады XIX - пачатку XX стагоддзя.



Яхты ў замкавай гавані.



Паміж гаванню і ракой Данг знаходзіцца вельмі цікавы будынак - гатэль, які ўяўляе сабой мастацкую рэканструкцыю фахверкавага склада. Зараз гэта адзін з новых сімвалаў Клайпеды.



порт Клайпеды



Ярка свяціла сонца, дзьмуў не моцны прахалодны ветрык, міма праплывалі суда ...


Злева - пачатак Куршскай касы.

Не ведаю чаму і з якой прычыны, але раптам да сцягштока падышлі 3 чалавекі і пачалі спускаць сцяг.



Мне гэта відовішча здалося вельмі фотагенічным.



Мы яшчэ крыху пастаялі, памусолілі вачыма і накіраваліся назад у горад.
Ратуша.


Ззаду знаходзяцца вежы "D & K" - новая гарадская славутасць.

Забудова набярэжнай Данг.




Злева на "вечнай стаянцы" стаіць паруснік "Мерыдыян", калі-то ён быў асноўным навучальным суднам Клайпедскай школы мараходства.

Адсюль, ужо парадкам стомленыя, мы накіраваліся назад на аўтавакзал і па шляху я зрабіў яшчэ некалькі здымкаў:





У цэлым горад пакінуў добрае ўражанне, але як-то без захаплення. Так, ёсць цікавыя будынкі, маляўнічыя краявіды, аднак чагосьці ўвесь час не хапала. Погляд увесь час шукаў за што зачапіцца і не знаходзіў дамінанты. У выніку засталося адчуванне няскончанасці горада, яго невыразнасці, хоць у порце і прыкольна))).

http://ales-matsesha.livejournal.com/6991.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы