Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Балтыйскае ўзбярэжжа: Паланга, Клайпеда, Лібава (Летува / Латвія)
На страницу Пред.  1, 2
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Валерій



Зарегистрирован: 19.06.2009
Сообщения: 291

СообщениеДобавлено: 04 Sep 2014, Thu, 22:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Пасьля страты вертыкаляў-дамінантаў-кірх сьв.Іаана ды сьв.Якуба у 45-47 гг, будынка біржы у 50-х,рэшткаў крэпасьці у 68 ( пабудова другога корпусу верфі) ператварыла горад у такісабе вялікі рыбацкі пасёлак " з прэтэнзіяй". Можа толькі калі дзеткам марскі акварыюм паказаць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Валерій



Зарегистрирован: 19.06.2009
Сообщения: 291

СообщениеДобавлено: 04 Sep 2014, Thu, 22:08    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Alex Bel-выбачаюся за дубляж тваіх здымкаў.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 07 Sep 2014, Sun, 0:34    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Валерій писал(а):
у такісабе вялікі рыбацкі пасёлак " з прэтэнзіяй".


прыкладна гэта я і меў на ўвазе

Валерій писал(а):
Alex Bel-выбачаюся за дубляж тваіх здымкаў.


так, нічога. :D
але я мяркую, што і так зразумела, што вы жадалі мовіць папярэднім паведамленнем, так што, напэўна, лепш выдаліць доўгі перапіс артыкула, каб не засмечваць форум...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Валерій



Зарегистрирован: 19.06.2009
Сообщения: 291

СообщениеДобавлено: 07 Sep 2014, Sun, 21:59    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Не магу гэтага зрабіць тэхнічна.Можа мадэратару будзе больш спадручна.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 19 Sep 2014, Fri, 0:10    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Частка IV Лібава

У планы адпачынку ў Летуве яшчэ ўваходзіла наведванне Вільні, ну ці Коўна, аднак я як ўявіў сабе пяцігадзіннае падарожжа ў душным аўтобусе за чатырма гадзінамі горада, які я хачу прачуць, а не бягом паглядзець, то мне адразу і перахацелася. Тады я падумаў наконт арганізаваных экскурсій і звярнуўся ў турыстычны цэнтр. Гэткіх далёкіх маршрутаў не было, а з прапанаваных мяне больш за ўсё зацікавіла Лібава.



Першыя ўражанні аб Латвіі - пабітыя дарогі, закінутыя вёскі, палі ў пустазеллі і абшарпаныя будынкі. Я быў здзіўлены ... (гэта тое, што я бачыў на уласныя вочы і толькі у адным рэгіене, таму магу памыляцца на конт усей краіны, разглядайце як суб'ектыўны погляд на маленькі кавалак Латвіі)
Летува карэнным чынам адрозніваецца са сваімі ўзорнымі дарогамі і дагледжанымі сельскімі краявідамі. Я не мог паверыць, што гэтыя дзве гэтак падобныя ў маім уяўленні краіны, такія розныя.

Наогул, экскурсія прайшла ў духу "паглядзіценалевапаглядзіценаправатуткалісці ..." таму, калі нас адпусцілі, я пайшоў па сваім маршруце.
Першая славутасць да якой я накіраваўся - сабор святой Тройцы XVIII стагоддзя.



Ён прама ўвасабляе горад - стары, прыгожы, на працяглай рэстаўрацыі ...
Ўнутры дазволілі падняцца на хоры:



Касцёл знакаміты сваім арганам. Аддалена нешта чуў пра "самы вялікі механічны ў Еўропе ..." Не ведаю на колькі ён самы-самы, але гучыць выдатна.





Натхнёны арганнай музыкай (я вельмі яе люблю) пайшоў да кірхы святой Ганны.
Міма плошчы руж ...



Міма самага рокавага кафэ Латвіі ...



Па чутках гэта самае першае рок​​-кафэ ў Латвіі. Злева на фота бачныя бятонныя кубы, на іх адбіткі далоняў знакамітых латышскіх музыкаў. Спачатку я быў ​​у захапленні !!! Я 10 хвілін шукаў далоні Рэнарса Каўпэрса і прадстаўнікоў гурта BRAINSTORM, потым узгадаў, што ў Латвіі яны выступаюць пад назвай PRATA VETRA. Яшчэ 2 разы ўважліва пераглядзеў усе кубікі - безвынікова. Падумаў, што я, напэўна, у чымсьці памыляюся і папытаў дапамогі ў мінакоў, але і разам з маладой парай, якая мне дапамагла яшчэ двойчы ўважліва вывучыць усе блокі, я не знайшоў тое, што так шукаў ... Я і дагэтуль не магу зразумець, чаму побач з топавым рок-кафэ ў Лібаве ёсць адбіткі далоняў Лаймы Вайкалі, а далоняў удзельнікаў аднаго з самых знакамітых альтэрнатыўных латышскіх гуртоў няма?

Маё натхненне хутка сышло на не і ў падушаным стане я выйшаў да кірхы.



Лютэранская царква святой Ганны лічыцца найстарэйшым храмам горада, першае збудаванне адносяць да XVI стагоддзя, далей, цягам часу, мноства разоў дабудоўвалася і перабудоўвалася.



Калі паглядзець з гэтага месца назад - пабачым шпілі сабора святога Язэпа, ён і быў наступным.


Злева на фота павільён цэнтральнага рынку (XIX стагоддзе)

Сабор святога Язэпа быў у XVIII стагоддзі невялікім касцёлам св. Карла Барамея.



У XIX ён зведаў капітальную перабудову, у выніку якой, храм стаў найбуйнейшым у горадзе.



Падчас экскурсіі мы хутка праскочылі мікрараён, забудаваны прывабнымі драўлянымі асабнякамі, гід нават кінуў некалькі фраз, нешта накшталт: "мыпраязджаемраёнякі ..." а далей я ўжо не змог зразумець ... Каб не спяшаючыся прагуляцца і атрымаць асалоду ад латышскай драўлянай мадэрнавай архітэктуры, пасля сабора я вырашыў накіравацца менавіта туды.

Першы асобнік не тое каб драўляны асабняк, але здаўся вельмі цікавым



Другі быў не гэтулькі драўляны мадэрнавы, колькі цагляны неагатычны, але таксама нічога.



І вось, праз некалькі дзесяткаў метраў ...



Амаль усе яны маюць вельмі жаласны стан, многія не падобныя на жылыя ...



Дзе-нідзе вісяць шыльды аб продажы, але па-мойму купляць іх ніхто не імкнецца.



Ўдосталь набадзяўшыся, павярнуў назад і пайшоў зірнуць на драматычны тэатр.
Будынак быў пабудаваны ў пачатку ХХ стагоддзя для нямецкага тэатра, аднак пасля ПСВ ён дастаўся латышам.



Недалёка знайшоў маляўнічы завулак, заціснуты паміж старымі драўлянымі бярвеністымі сценамі.



Пазней даведаўся, што гэта склады XVII стагоддзя. Наогул, месца вельмі незвычайнае. Жалезныя ліхтары выглядаюць сурова, ноччу з іх асвятленнем атрымалася б вельмі атмасферная фатаграфія.



Яшчэ адзін завулачак ...


ракурс быў скрадзены у zzuka - https://fgb.by/viewtopic.php?p=49857#49857

Да аўтобуса заставалася яшчэ крыху часу і я вырашыў схадзіць да Гандлёвага каналу.



Гэта быў прадапошні дзень адпачынку, як я ўжо распавядаў, надвор'е пад канец сапсавалася і ў гэтым рэпартажы гэта асабліва прыкметна. Нягледзячы на гэта Лібава мне спадабалася значна больш, чым Клайпеда.
Гэта горад, дзе нараджаецца вецер, калісьці было сказана і напэўна ў гэтым ёсць доля праўды. Вецер, здавалася, суправаджаў мяне, ён быў у касым дажджы, які перыядычна мяне цубаніў, у пляжным пяску на ходніках і ў шалясценні лісця ў кронах дрэў. Старыя будынкі горада абшарпаныя, а камяні іх падмуркаў пакрытыя імхом і гэта так "гістарычна". Увосень, напэўна , тут лёгка надавацца прыемнай меланхаліі.

У цэлым я застаўся задаволены Балтыйскім адпачынкам, я атрымаў усё, што хацеў і мне казачна пашанцавала з надвор'ем. Калі раптам давядзецца адгукнуцца на прапанову туды паехаць яшчэ раз - не адмаўлюся.

http://ales-matsesha.livejournal.com/7342.html


Последний раз редактировалось: alexBel (19 Sep 2014, Fri, 22:27), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 19 Sep 2014, Fri, 13:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Прыемна зноў пабачыць старынныя брукаваныя вулачкі, на якіх ніхто й нічога не турбуе. Калі атрымліваеш сапраўдны адпачынак ад забытага ўжо "здаўна" занятка - звычайнай прагулкі. Дзякую за фотаагляд Лібавы, бо я сёлета хоць і планаваў, але не заехаў :( .
alexBel писал(а):

Першыя ўражанні аб Латвіі - пабітыя дарогі, закінутыя вёскі, палі ў пустазеллі і абшарпаныя будынкі. Я быў здзіўлены ... . Летува карэнным чынам адрозніваецца са сваімі ўзорнымі дарогамі і дагледжанымі сельскімі краявідамі. Я не мог паверыць, што гэтыя дзве гэтак падобныя ў маім уяўленні краіны, такія розныя.

Крыху "заступлюся", бо ў мяне склалася супрацьлеглае на 180° на карысць Латвіі. Мо таму, што на Літву выйшаў 1 дзень (па дарозе туды ды й назад), а большую частку "ў" па Латвіі. А у Вас, час размеркаваўся з дакладнасцю наадварот, таму і розныя адзнакі. Дарогі ад поўначы да поўдня Латвіі ўскрозь рамантуюцца ( ня буду казаць пра Латгалію, бо сёлета праз Даўгапілс ня ехаў), "дабітых" сустрэў зусім крыху (не больш, чым у нас). Вёсак у Латвіі, лічы няма наогул , хутары ці пасёлкі, накшталт нашых мястэчак. Палі - сапраўды былі маім выразным здзіўленнем, бо ў адрозненні ад 2008 г. амаль паўсюдна апрацаваны і рэдкая колькасць пустазелля. Абшарпанныя будынкі - так, але яны равеснікі таго, што ў нас ужо здаўна ў руінах (і то па заходняй частцы :( ); і сайдынгам ці цэглай іх не адрамантуеш, бо - гістарычная каштоўнасць. Якой у нас, на жаль, у такой колькасці (можна сказаць "ансамблем") ужо мала дзе сустрэнеш.
А задаволеннасць ад Прыбалтыйскага падарожжа падтрымаю дзвюма рукамі!!! І я, і мая сям'я атрымліваем шыкоўны адпачынак кожны раз, усяго толькі ў 300 км ад дома. Працяг і больш дакладна дадам -https://fgb.by/viewtopic.php?t=5360 .
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 19 Sep 2014, Fri, 22:22    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
Крыху "заступлюся"...

Так, згодны, бачыў я зусім малую частку, але зрабіў сур'ёзнае абагульненне.
Так рабіць не варта, вінаваты, выпраўлюся.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
zzuka



Зарегистрирован: 23.07.2009
Сообщения: 2290
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 05 Sep 2018, Wed, 8:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Паланга, весна 2018: https://fotobrodilki.livejournal.com/16193.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия за границей Часовой пояс: GMT + 3
На страницу Пред.  1, 2
Страница 2 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы