Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Адной восеньскай раніцай ...

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Тематические фото
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 13:58    Заголовок сообщения: Адной восеньскай раніцай ... Ответить с цитатой

Прадмова
Я ведаю, што ствараць новыя тэмы не зусім добра, але разбіваць гэты артыкул на мноства тэм не хацелася, а хацелася ўсё падаць адзіным расповедам


Гэты пост не будзе прысвечаны нейкаму гораду з унікальнымі помнікамі архітэктуры, у ім не будзе цікавых (ці занудных - каму-як ...) гістарычных казак і ў ім няма маіх суб'ектыўных разважанняў - гэта артыкул аб марознай, туманнай восеньскай раніцы ў беларускай глыбінцы - я нават не буду казаць, дзе гэта, таму што падобныя пейзажы сустракаюцца па ўсёй Беларусі, гэтым трэба проста любавацца.



Рана раніцай, калі яшчэ ўсе спалі, я выслізнуў з-пад коўдры на халодную падлогу і папоўз на кухню ставіць чайнік, па шляху некалькі разоў намерваўся разгарнуцца і нырнуць назад, аднак напіўшыся гарачай кавы і ўцяпліўшысь, сеў у заінелую машыну і выехаў з горада.
Праз некалькі кіламетраў звярнуў з шашы ў адну закінутую вёсачку і, праскочыўшы яе, выехаў на прасёлкавую дарогу, зацягнутую смугой.



Пад'ехаў да возера.



Тут я меў намер засняць восеньскі світанак з усімі яго любатамі - над пажалцелым лесам, які адбіваецца ў воднай роўнядзі, акружанай травой і дрэвамі ў белым інеі і тумане.
Але смуга была такой, што чакаць тут бездакорнага світання было б глупствам ...



Я накіраваўся на ўзвышша - у вёску. Спыніўся каля адной з пакінутых хат ...



... І ў чаканні вырашыў зрабіць некалькі тэматычных здымкаў.





Калі выбраўся на двор - світанак ўжо ва ўсю буяў ў вузкай палосцы неба, не зацягнутай аблокамі.



Я скакаў праз ямы і лётаў па схіле ў пошуках розных ракурсаў ...





... а каштоўныя секунды няўмольна выцякалі ...



... і у рэшце рэшт сонца зноў схавалася, пакінуўшы жоўта-аранжавую паласу неба.



Нізіны афарбаваліся ў сіне-зялёныя колеры.



Разважыўшы, што на гэтым баку возера я ўжо быў, вырашыў паехаць на іншы.



Крадучыся уздоўж абзы лесу, нельга не атрымаць асалоду ад выгляда дрэў у тумане.





Грунтавая дарога сярод цёмна-зялёнай травы ў белым інеі глядзелася незвычайна яркай.





Канава, якая сілкуе возера (або якая сілкуецца за кошт яго, я ў гэтых тонкасцях не надта дасведчаны, проста - прыгожа атрымалася)



Раптам у маю галаву прыйшла думка заняцца мадэльнай здымкай, у якасці аб'ектаў я выбраў расліны ў інеі.
"Як дарэчы, што я не выклаў з торбы "Геліёс-44"- падумаў я і, начапіўшы гэта вока, пачаў абіраць травы.











Напрыканцы паэксперыментаваў з дадзеным аб'ектывам на далёкія дыстанцыі:





Я не выспаўся, адчуваў сябе не зусім добра, але быў шчаслівы. І вам раю: часцей выбірайцеся з горада, нават не за чымсьці ўнікальным, а хаця б проста, паглядзець на світанак.

http://ales-matsesha.livejournal.com/7479.html


Последний раз редактировалось: alexBel (22 Oct 2014, Wed, 23:04), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
В59



Зарегистрирован: 20.05.2014
Сообщения: 1164

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 15:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ідэя - выдатна, выкананьне - выдатна, сіла волі - найвыдатна, над мовай трэба папрацаваць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Алекс Сталь



Зарегистрирован: 07.01.2010
Сообщения: 1496
Откуда: г.Минск

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 15:52    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Супер!!!Отличные снимки!
Даже слегка поёжился, почти ощутив прохладу.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11175
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 17:24    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Добрыя здымкі, прыемны тэкст. Дзякуй.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 23:20    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

В59 писал(а):
Ідэя - выдатна, выкананьне - выдатна, сіла волі - найвыдатна, над мовай трэба папрацаваць.

Дзякуй! :D Калі ласка, не падкажаце, дзе ж я з мовай нашкодзіў? буду удзячны, дасылайце у лічку.

Александр Сталь, GlobusBelarusi

Дзякуй! :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 11 Oct 2014, Sat, 23:40    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дадам сваё зачараванне - цудоўна! Геліос-44 - выдатны фікс, даволі незаслужана застаўшыся ў гісторыі.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 22 Oct 2014, Wed, 23:06    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Dehty писал(а):
Дадам сваё зачараванне - цудоўна! Геліос-44 - выдатны фікс, даволі незаслужана застаўшыся ў гісторыі


Дзякуй! чаму застаўся? яго выкарыстоўваюць сотні фатографаў і па гэты дзень...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Александр Dehty



Зарегистрирован: 22.04.2014
Сообщения: 1014
Откуда: Вiлейка

СообщениеДобавлено: 22 Oct 2014, Wed, 23:56    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Я меў на ўвазе, што сучасных варыянтаў Геліос больш няма. На жаль, жывучы ля завода "Зеніт" і карыстаючыся замежнай оптыкай, цяжка зразумець чаму добры прадукт застаўся ў гісторыі, а не развіваецца далей. Думаю, каб быў такі Геліос, ды пад сучасныя патрабаванні (аўтафокус і інш.), то было б вельмі ня дрэнна. Неяк праскочыла падобная навіна , ды й заціхла.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Тематические фото Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы