Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

🙊 Secret Spot | Мапа цікавых прыродных мясцін Беларусі

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Разное -> Все остальное
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Broken



Зарегистрирован: 07.07.2022
Сообщения: 26

СообщениеДобавлено: 06 Apr 2024, Sat, 16:36    Заголовок сообщения: 🙊 Secret Spot | Мапа цікавых прыродных мясцін Беларусі Ответить с цитатой

Добры дзень, паважаныя ўдзельнікі форуму, хацелася б падзяліцца праектам, якім займаўся апошні час.

Першапачаткова марыў зрабіць звычайны пласт для мапы з прыроднымі аб’ектамі, каб паскорыць планаванне маршрутаў, якое патрабавала прагляд Форуму Глобуса Беларусі, наведванне ўсялякіх турыстычных і нетурыстычных спісаў на сайтах раёнаў і так далей.
Але, як бывае, гэтая ідэя разраслася ў нешта большае і, спадзяюся, вынік будзе карысны для тых, хто падарожнічае, альбо марыць падарожнічаць па роднай краіне.

Калі караценька:

- вось тут можна паглядзець прыклад мапы https://secret-spot-by.com/be/docs/demo/
- тут інфа як выкарыстоўваць пласт у вашых прыладах для планавання маршрутаў https://secret-spot-by.com/be/docs/share/tiles/raster/
- тут інфа як спампаваць файлы для выкарыстання пры планаванні альбо навігацыі https://secret-spot-by.com/be/docs/share/#%d1%82%d1%8d%d0%ba%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d1%8b%d1%8f-%d1%84%d0%b0%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%82%d1%8b

Калі зацікавіла, то падрабязней https://secret-spot-by.com/be/ тут.

-----

Выказваю словы ўдзячнасці Валацугу, які страрыў і падтрымлівае падфорум “Помнікі прыроды” https://fgb.by/viewforum.php?f=84 і ўсім аўтарам, якія дзеляцца фоткамі і інфармацыяй на форуме! (астатнія выкарыстаныя крыніцы тут)

-----

PS: Я асобна адзначыў гэта на сайце, але напішу і тут. Secret Spot гэта не канкурэнт і не замена любым выкарыстаным крыніцам, у тым ліку форуму. Мы ўсягож робім трохі зручнейшым планаванне падарожжаў :) Праект НЕ з'яўляцца самастойнаю крыніцаю дадзеных, толькі прадстаўляе іх у фармаце, зручным для выкарытоўвання.

З павагаю, Максім

увеличить до 1121x906
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Valery Zeliazei



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 1458

СообщениеДобавлено: 06 Apr 2024, Sat, 18:41    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Буду краток, полностью выскажусь позже, а может и нет, так как пишу с телевизора. Это изначальный провал, так как идея взята или из Cunter-Strike или Civilizacion, и все за тебя решает дядя, этот вариант для афэлков, не желающих включить мозг, живя в виртуальной реальности, но это должен пройти каждый. А вариант реального поиска ГБ предлагает нам в разделе Сохранился ли обьект.Нетронутая целина, поднять и жизни не хватит.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11137
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 06 Apr 2024, Sat, 18:49    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Broken писал(а):
хацелася б падзяліцца праектам, якім займаўся апошні час.

Цікавы праект, абавязкова працягвайце!

UPD. Думку Valery Zeliazei не падтрымліваю.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Broken



Зарегистрирован: 07.07.2022
Сообщения: 26

СообщениеДобавлено: 06 Apr 2024, Sat, 23:42    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Цікавы праект, абавязкова працягвайце!


Дзякуй 🙏
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Владислав Ф.



Зарегистрирован: 07.01.2012
Сообщения: 2252
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 6:19    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Стоило бы подумать над системой рейтинга объектов - по аналогии с ГБ. Хотя бы какая-то десятка-двадцатка объектов, которые стоит посетить обязательно (пещера, самая высокая гора, болото, озеро, родники и т.п.).
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Broken



Зарегистрирован: 07.07.2022
Сообщения: 26

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 10:23    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Владислав Ф. писал(а):
Стоило бы подумать над системой рейтинга объектов - по аналогии с ГБ. Хотя бы какая-то десятка-двадцатка объектов, которые стоит посетить обязательно (пещера, самая высокая гора, болото, озеро, родники и т.п.).

Згодны, таксама не хапае такога ў сваіх падарожжах. Але тут некалькі момантаў
- я не адчуваю аніякай кампетэнцыі для складання такога рэйтынгу самастойна, гэта будзе занадта суб'ектыўна
- калі б і мог гэта зрабіць, то на Secret Spot намагаемся пакуль пазбегчы стварэння нейкай дадаткойвай інфы, акрамя той, што прадстаўлена ў другіх крыніцах. Тым больш, інфармацыі, якая ёсць, але не фармалізавана пакуль шмат.

Што датычыцца "самых" вялікіх/маленькіх/старых/высокіх і так далей, то з цягам часу (калі праект не будзе закінуты Very Happy) гэта павінна стаць лёгка даступным для кожнага, без нейкіх спісаў, калі дадзеныя накшталт памераў аб'ектаў і тд будуць фармалізаваны ў базе ведаў.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
ВалероС

Почётный
веломаньяк
«Глобуса
Беларуси»
по Гродненской области



Зарегистрирован: 25.12.2011
Сообщения: 1792
Откуда: ГРОДНО

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 12:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Broken писал(а):
Што датычыцца "самых" вялікіх/маленькіх/старых/высокіх і так далей, то з цягам часу (калі праект не будзе закінуты )

По мне, параметры объектов второстепенны, и тем более их рейтинги. Главное – их точное местонахождения.
Если ты не педофил и не любитель фэнтези, то "рейтинговые" романы Набокова "Лолита" и Булгакова "Мастер и Маргарита" читать просто муторно.
У путешественника должен появиться интерес - "увидеть то и это…"
Взялись вы за большую работу. Главное чтобы не пропал энтузиазм.
Что касается валунов, то лично я бы ограничился только валунами - памятниками природы.
Глянул мельком. И три валуна по приведенным координатам я никогда не найду. Как раньше координаты определяли? Только остаётся гадать.

Внесите свежие координаты на вашу карту:
Каптарунский валун - 55°06′38.73″; N 26°14′46.99″E
Соболковский - 55°04′01. 93″; N 26°15′53.32″E
Лодосский камень - 55°02′00.80″; N 26°32′03.62″E
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Broken



Зарегистрирован: 07.07.2022
Сообщения: 26

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 13:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ВалероС писал(а):

По мне, параметры объектов второстепенны, и тем более их рейтинги. Главное – их точное местонахождения.

гледзячы на мэты, але для карты пагаджуся, што каардынаты гэта самае галоўнае.

ВалероС писал(а):

Что касается валунов, то лично я бы ограничился только валунами - памятниками природы.

На цяперашні момант на мапе ўсе аб'екты, існуючыя з каардынатамі ў базе. Што адлюстроўваць, а што не на карце гэта ўжо іншая справа. Калі ў базе з'явяцца дадзеныя пра прынадлежнасць аб'ектаў да нейкіх спісаў, то можна будзе іх асобна і адлюстраваць, але пакуль іх не так і шмат, каб нешта хаваць :)

ВалероС писал(а):

Глянул мельком. И три валуна по приведенным координатам я никогда не найду. Как раньше координаты определяли? Только остаётся гадать.


Усе дадзеныя першапачаткова выкарыстаны з падфоруму “Помнікі прыроды” https://fgb.by/viewforum.php?f=84 , ніякіх дадзеных 'ад сябе' канцэптуальна не дадавалася (апроч выпраўленняў відавочных памылак, дзе каардыната з'ехала роўна на градус у другую краіну)

ВалероС писал(а):

Внесите свежие координаты на вашу карту:
Каптарунский валун - 55°06′38.73″; N 26°14′46.99″E
Соболковский - 55°04′01. 93″; N 26°15′53.32″E
Лодосский камень - 55°02′00.80″; N 26°32′03.62″E


Дзякуй, пагляджу! Таксама будзе добра каб яны былі і ў першапачатковых крыніцах, якія выкарыстоўвае праект (https://fgb.by/viewforum.php?f=84 / OSM).

Дзякуй за водгук 🙏
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
ВалероС

Почётный
веломаньяк
«Глобуса
Беларуси»
по Гродненской области



Зарегистрирован: 25.12.2011
Сообщения: 1792
Откуда: ГРОДНО

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 15:26    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Broken писал(а):
... пагляджу! Таксама будзе добра каб яны былі і ў першапачатковых крыніцах, якія выкарыстоўвае праект (https://fgb.by/viewforum.php?f=84 / OSM).

Хозяин – барин! Это на ваше усмотрение. Я не настаиваю. Пусть ищут по тем координатам – а вдруг и найдут. )))
Первоначальный источник – это Я. Как и когда-то с валуном "Чеслав камень вороновский".
Перед 2-м изданием, соавторы книги " Культавыя і гістарычныя валуны Беларусі / А. К. Карабанаў і інш.", сообщили, что найденный мною валун не является "Чесловым камнем". Но почему-то в книге поместили всё же моё фото валуна! Утешает, что под фото лжевалуна стоит не моя фамилия.
Позднее я обнаружил настоящего "Чеслава". Два валуна лежат почти рядом, в зарослях их не видно.
Издатель – хозяин-барин. И вы тоже, в своём начинании – хозяин. Главное владеть "техникой убеждения " (искусством подчинять мысль, чувство и волю человека). )))
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Broken



Зарегистрирован: 07.07.2022
Сообщения: 26

СообщениеДобавлено: 08 Apr 2024, Mon, 17:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ВалероС писал(а):
Хозяин – барин! Это на ваше усмотрение. Я не настаиваю. Пусть ищут по тем координатам – а вдруг и найдут. )))


дадам пару слоў, бо мабыць мяне не так зразумелі. Я, вядома, толькі за каб ккардынаты як і любая інфа былі каррэктнымі (у тым ліку як чалавек, што не адзін раз шукаў тое, чаго на самой справе ніколі не існавала на мясцовасці Very Happy)

Я пра самую канцэпцыю і пажаданы напрамак абнаўлення дадзеных. Праект пра прадстаўленне інфармацыі ў зручным фармаце, што дазваляе хуткі пошук пры планаванні падарожжаў.
Таму вельмі хацелася б пазбегнуць альбо мінімізіраваць наколькі рэальна прамыя ўнёскі ў базу ведаў. Таму што ёсць нешта стабільнае (ОСМ, форум помнікаў прыроды), а ёсць гэты праект, якому няма і паў гады. Я толькі пра тое, каб інфа, якую я дадам напрамую не згубілася і была таксама ў нашых першапачатковых крыніцах.

Яшчэ раз дзякуй за інфу, абавязкова гляну і дадам, што адлюструецца на мапе.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Разное -> Все остальное Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы