Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Ад Класіцызму да Мадэрну (Жылічы - Красны бераг) Замалёўка «хмурная ранняя вясна»

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 07 Mar 2014, Fri, 0:54    Заголовок сообщения: Ад Класіцызму да Мадэрну (Жылічы - Красны бераг) Замалёўка «хмурная ранняя вясна» Ответить с цитатой

У той дзень мой настрой быў ніжэй за плінтус і мне б адкласці паездку, але я думаў: "Я ж кожны раз лянуюся, кожны раз думаю адкласці, а потым усё выходзіць файна. Паехалі! Адпачнем, новыя мястэчкі паглядзім, фотак добрых наробім." І я паддаўся ...
Сядзібны комплекс Булгакаў "Добасна" знаходзіцца ў Кіраўскім раёне ў вёсцы Жылічы за 100 км. ад Магілёва, пры гэтым дзесьці ў 20 км. ад больш-менш прыстойнай трасы Бабруйск - Магілёў.
Так-так, гэта я ўжо пазней падумаў, што трэба было з боку трасы Бабруйск - Рагачоў пад'язджаць. Карацей, к таму часу, калі мы ўехалі ў Жылічы, мы ўжо добра нагойдаліся на пабітых вясковых дарогах Кіраўшчыны і нагледзіліся прыгнятальных пейзажаў ранняй Беларускай вясны ў пахмурнае надвор'е.



Палац быў пабудаваны ў 1830-х гг. у класіцыстычным (угу, у маім "самым любым") стылі. Парадны ўваход ўпрыгожвае шасцікалонны порцік з шыкоўнай лепкай на франтоне, у цэнтры якой знаходзіўся картуш з фамільным гербам. (картуш есць, а герб згубілі…)



Уваходы ў бакавыя крылы аформленыя чатырохкалоннымі порцікамі.



Палац першапачаткова быў "П"-вобразным ў плане з вежай насупраць галоўнага ўваходу, аднак пазней да старой часткі з тыльнага боку былі прыбудаваны карпусы, якія замкнулі ўнутраны дворык. У паўднёвым корпусе мясцілася аранжарэя (гэты корпус чамусьці быў разабраны немцамі падчас 2-й сусветнай вайны) ...



... А ў паўночным была хатняя капліца (выступае ў дворык паўкруглай апсідай). На франтоне капліцы захавалася "Ўсёвідушчае вока", некаторыя разгледзелі ў гэтым "масонства" Булгакаў, асабіста я веру ў традыцыйную версію, якая сцвярджае, што гаспадар пажадаў адлюстраваць вока Гасподня, якое "ўсё бачыць".



Зараз у палацы размешчана школа мастацтваў, бібліятэка і музей. Я вельмі рваўся паглядзець і адздымаць цудам захаваную ляпніну ў старой частцы палаца (адмыслова для гэтага нават штатыў прыхапіў), аднак у музеі мяне расчаравалі. Старая частка зачынена на рэстаўрацыю, музейныя экспазіцыі часова перанесены ў адноўленыя карпусы.
У яшчэ больш падушаным стане я адздымаў палац звонку (фатаграфіі атрымаліся ніякія, праўда?) І мы накіраваліся ў Красны бераг.
Па дарозе захапіў у кадр драўляную Траецкую царкву XIX стагоддзя ў вёсцы «Дварэц»



Менавіта «Красны бераг», а не «Чырвоны бераг», таму што назва звязана з уяўленнямі ня аб кастрычніцкай рэвалюцыі, камунізму і пралетарыяце, а з тым, што на думку першых жыхароў месцы тут прыгожыя.
У XIX стагоддзі гэта «прыгожае месца» набыў генерал-лейтэнант Гатоўскі і аддаў сваёй дачцэ, якая пазней выйшла замуж за знакамітага прадпрымальніка Вікенція Козел - Паклеўскага. У 1890-х гадах па загадзе уладальнікаў тут пачынаюць узводзіць палац у мадэрнавым стылі.



Ён мае асіметрычную планіроўку з мноствам кантаваных эркераў, упрыгожаных шатровым дахам, а галоўны ўваход накрыты тэрасай на масіўных пілонах.



тыльны фасад



паўднёвы корпус



У афармленні вонкавых сцен палаца выкарыстаны даволі ткі цікавыя матывы. Ваконныя праёмы знізу ўпрыгожаны разеткамі



Вадазлівы тэрасы выкананы ў выглядзе хімер



А над тэрасай (над галоўным уваходам), як заўсёды, красуецца картуш з гербам.



Палац Козел-Паклеўскіх валодае не менш шыкоўным інтэр'ерам, чым палац Булгакаў, аднак ўсярэдзіну “Краснабярэжнага” палаца я нават і не спадзяваўся трапіць, рэстаўрацыя там ідзе ўжо вельмі даўно і пра тое, каб валацугі накшталт мяне пападалі ўнутр, я не чуў.
Флігель для прыслугі.



Муза так і не прыйшла да мяне ў ходзе гэтай вандроўкі, я быў ​​стомлены, змораны і без настрою. Непрыемнасць у Жылічах і цьмяныя вясновыя пейзажы без сонца за акном завяршылі карціну ўнутранай апатыі і зрабілі гэта падарожжа панурым.

Аднак, адкрыццё сезона 2014 адбылося! Не будзем завастраць увагу на няўдачы і паддавацца дрэннаму надвор'ю, наперадзе яшчэ столькі цікавага! Будзем лічыць, што гэта быў «першы блін», а ён, як вядома, "камяком")))

http://ales-matsesha.livejournal.com/3976.html
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Алекс Сталь



Зарегистрирован: 07.01.2010
Сообщения: 1496
Откуда: г.Минск

СообщениеДобавлено: 07 Mar 2014, Fri, 8:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Краснобережный дворец шикарен.
А грустить из-за погоды совсем не стоит.
Утешайте себя тем,что у других она такая же.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 07 Mar 2014, Fri, 9:37    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Александр Сталь писал(а):
Краснобережный дворец шикарен.


дзякуй! толькі мне здаецца, калі б было больш натхнення, дык і здымкі атрымаліся б больш прывабнымі.

Александр Сталь писал(а):
А грустить из-за погоды совсем не стоит.
Утешайте себя тем,что у других она такая же.


дык я ужо і не сумую :D :D :D гэта у той дзень усе неяк навалілася...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Корица



Зарегистрирован: 05.02.2014
Сообщения: 415
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 07 Mar 2014, Fri, 18:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дааа,что один дворец,что второй впечатляют!
Поскорее бы реставрацию закончили.

alexBel
даже несмотря на пасмурную погоду,фото отличные!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 08 Mar 2014, Sat, 8:26    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Корица писал(а):
даже несмотря на пасмурную погоду,фото отличные!

Дзякуй! я проста вельмі самакрытычны.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Misslyn



Зарегистрирован: 07.01.2013
Сообщения: 48

СообщениеДобавлено: 08 Mar 2014, Sat, 21:53    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Негледзячы нават на тое што надвор*е было зусим не сонечным-снимки атрымалися цикавыми и дабротными. Вельми спадабалася! Дзякуй!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Владислав Ф.



Зарегистрирован: 07.01.2012
Сообщения: 2252
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 08 Mar 2014, Sat, 22:41    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ну вот, наконец alexbel не поленился и выложил полноценный репортаж, а не ленивую ссылку на ЖЖ :). Вот лично мне пасмурная погода больше солнечной нравится. А самое первое фото нравится особенно. Я бы даже название предложил - Осенняя весна.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 08 Mar 2014, Sat, 23:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Misslyn писал(а):
Негледзячы нават на тое што надвор*е было зусим не сонечным-снимки атрымалися цикавыми и дабротными. Вельми спадабалася! Дзякуй!

і вам Дзякуй!
Добрый Фей писал(а):
Ну вот, наконец alexbel не поленился и выложил полноценный репортаж, а не ленивую ссылку на ЖЖ .

а як жа вось гэта: https://fgb.by/viewtopic.php?t=4442
і гэта: https://fgb.by/viewtopic.php?t=4477
з таго часу, як я завеў ЖЧ, я выклаў толькі некалькі справаздач, толькі па спасылкам... то было спачатку, проста потым ужо не хацеў сапсаваць тую тэму, таму і кідаў толькі спасылкі.
Я разумею, што на форуме лепш выкладаць цалкам, так і буду цяпер - цалкам. Але ўсе ж такі ў канцы буду пакідаць і спасылку, у любым выпадку, калі каму цікава, то ў ЖЧ будзе больш інфармацыі и больш запісаў.
Добрый Фей писал(а):
Вот лично мне пасмурная погода больше солнечной нравится. А самое первое фото нравится особенно. Я бы даже название предложил - Осенняя весна.

ну, напрыклад у падарожжы "Па дарозе з Мінска ў Магілёў, або У закутках м4" таксама было пахмурнае надвор'е, але настрой у мяне быў лепшы і неяк усе было ня так, таму фатаздымкі мне падаецца атрымаліся лепей...
Хмурнае надвор'е мне таксама часам падабаецца: смуга, дажджы - за кошт іх атрымліваюцца непаўторныя здымкі, але ужо вельмі зашмат гэтага... хочацца сонейка :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Корица



Зарегистрирован: 05.02.2014
Сообщения: 415
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 09 Mar 2014, Sun, 20:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel писал(а):
Корица писал(а):
даже несмотря на пасмурную погоду,фото отличные!

Дзякуй! я проста вельмі самакрытычны.

Знакомо.Та же история с самокритикой )
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
kziz



Зарегистрирован: 01.07.2011
Сообщения: 406
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 12 Mar 2014, Wed, 15:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Очень красивый репортаж, спасибо!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 12 Mar 2014, Wed, 15:50    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

kziz
Дзякуй :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
КИНДУС



Зарегистрирован: 05.04.2009
Сообщения: 1784
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 15 Mar 2014, Sat, 14:29    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дзякуй.
Цiкава й прыгожа.
У Жылiчах - лянiва-правiнцыяльнае, у Красным Беразе - вясёла-казачнае.
Вось хацеу жа зазiрнуць па дарозе з Гомеля, але не пашчасцiла.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 15 Mar 2014, Sat, 18:03    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

КИНДУС писал(а):
Цiкава й прыгожа.

Дзякуй!
КИНДУС писал(а):
У Жылiчах - лянiва-правiнцыяльнае, у Красным Беразе - вясёла-казачнае.

так і жадаў адлюстраваць, каб хоць колькі падбадзёрыць рэпартаж
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фотоотчеты о путешествиях Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы