Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» Форум сайта «Глобус Беларуси»
Основной проект — “Глобус Беларуси
 
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Летапісны Кречут - Крычаў

 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фото городов
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 13:56    Заголовок сообщения: Летапісны Кречут - Крычаў Ответить с цитатой

Гэта мая першая паездка з новымі дэвайсамі))) перад самым новым годам я нарэшце набыў добры фотаапарат, а пасля - планшэт з навігатарам, так што цяпер я быў у поўным узбраенні))) Задумка з'ездзіць у Крычаў з'явілася ў мяне яшчэ ўвосень, даўно гатовы быў маршрут, вывучаны расклад руху прыгарадных цягнікоў і аўтобусаў, але я ўсё адкладаў. Я апраўдваў сябе мноствам спраў і дрэнным надвор'ем, хоць сапраўдная прычына была банальна простая - лянота. І ў адзін цудоўны панядзелак, заўважыўшы сонечны прагноз надвор'я на суботу, я вырашыў - пара. Загадзя набыў білет (ведаю сябе, калі не куплю, зноў не паеду) і рана раніцай 23 лютага я сядзеў у дызелі і адчайна сябе шкадаваў. Праз 2 гадзіны і 20 хвілін Крычаў вітаў мяне добрай сонечнай раніцай.


Чыгуначны вакзал


Воданапорная вежа каля Чыгуначнага вакзала.

Спачатку я думаў, што вежа дарэвалюцыйная, але пазней аказалася, што пасляваенная ... дакладна такую ж вежу я бачыў у Чавусах і ў Шклове (праўда ў Шклове дах прасцей) і яшчэ быццам бы у Быхаве таксама.


Цэнтр, Уваскрасенская царква. Гэты кадр гаворыць сам за сябе)))

Пасля я накіраваўся на замкавую гару. Там я пазнаёміўся з вельмі цікавым чалавекам - а. Андрэем. Я вельмі рады, што ў праваслаўных цэрквах з'яўляюцца маладыя, энергічныя настаяцелі. Ён пацікавіўся ў мяне адкуль я прыехаў і з якіх крыніц я даведаўся пра царкву. А пасля а. Андрэй распавёў мне гісторыю Крычава, замкавай гары і Мікалаеўскай царквы, паказаў руіны замкавай вежы. На пытанне ці можна фатаграфаваць, ён усміхнуўся і адказаў: «Ну канешне можна!».












Дарэчы, на глобусе пазначана: «По сведениям из других источников, церковь была сожжена в 1943 г. и построена заново в 1944 г.» настаяцель Андрэй пацвердзіў гэтую інфармацыю.


Захаваны будынак царкоўнай школы на суседняй з замкавай гарой (на заднім фоне Мікалаеўская царква)

Ну і, нарэшце, асноўная мэта паездкі - Палац Пацёмкіна і Галынскіх (сонца раптам сышло за хмары і здымкі атрымаліся не такімі маляўнічымі)











Последний раз редактировалось: alexBel (12 Feb 2014, Wed, 23:36), всего редактировалось 1 раз
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2548
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 15:30    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel писал(а):
дакладна такую ж вежу я бачыў у Чавусах і ў Шклове (праўда ў Шклове дах прасцей) і яшчэ быццам бы у Быхаве таксама.


Ды ў Асіповічах такая ж.

І наколькі я зразумеў, праваслаўныя занялі замкавую гару?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 15:34    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Лёха писал(а):


І наколькі я зразумеў, праваслаўныя занялі замкавую гару?


а хіба не з самага пачатку царква на ёй была праваслаўнай?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
krytsyk



Зарегистрирован: 03.09.2011
Сообщения: 408

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 16:23    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

ў мяне пытанне - а ўвогулле замкавая вежа дзе нібудзь апісана??? раскопкі на нёй былі???? нажаль Археалогія Беларусі нічога не кажа, акрамя таго што там каля 600 кв. м раскапана... можа яшчэ якія каменныя падмуркі захаваліся.
ЗЫ: Леха, па Смалянскаму Замку - яго ўсеж такі раскопвалі Exclamation
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
krytsyk



Зарегистрирован: 03.09.2011
Сообщения: 408

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 17:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

і прапанова да Глобуса - чаму б не дадаць рэшткі вежы ў гэты спіс?
http://globustut.by/type_tn_zamki.htm
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2548
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 18:16    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel

Дык ня ўсё ж замчышча. Ды й акрамя царквы там шмат чаго яшчэ было. Аддаваць у царкоўную ўласнасць помнікі культуры - верх варварства.

krytsyk
Падмуркі вежы нейкія познія, стагоддзе XVI-XVII падаецца, ды й ня факт, што вежы. Мясцовыя шо заўгодна могуць прыдумаць. Хаця цэнтральны слуп кажа пра архаічнасць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
krytsyk



Зарегистрирован: 03.09.2011
Сообщения: 408

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 19:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Лёха писал(а):



Дык ня ўсё ж замчышча. Ды й акрамя царквы там шмат чаго яшчэ было. Аддаваць у царкоўную ўласнасць помнікі культуры - верх варварства.


а як жа ў Магілеве пасярод замчышча царква??? пры гэтым мясцовыя папы пасля таго як архі раскапалі катілаван, вырашылі з дапамогай экскаватара яго пашырыць ... што казаць, калгаснікі яны і ў РПЦ калгаснікі


Лёха писал(а):


Падмуркі вежы нейкія познія, стагоддзе XVI-XVII падаецца, ды й ня факт, што вежы. Мясцовыя шо заўгодна могуць прыдумаць. Хаця цэнтральны слуп кажа пра архаічнасць.

ўсе роўна, калі ў Рыжкаве Ляўко вежу 17 ст. раскапаля, яна ў Археалогію трапіла
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2548
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 19:08    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

krytsyk

Дык у тым і сэнс, шо без разкопак тут пэўна ня скажаш, вежа ці склеп які. А так знойдзеш акамянелы бурачок - і адразу ўсё стане на свае месцы :D
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 20:12    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Лёха писал(а):


Дык ня ўсё ж замчышча. Ды й акрамя царквы там шмат чаго яшчэ было. Аддаваць у царкоўную ўласнасць помнікі культуры - верх варварства.


збольшага згодны ... аднак калі замкавая гара зарастае пустазеллем і непралазным хмызьняком, а на ёй штовечар здзяйсняюцца абрады прыёму ўнутр "добрага-недарагога" і адпаведна ўсё гэта асядае ў "культурным пласце" ХХI ст. то пачынаеш думаць:
"А можа лепш ..."
Напрыклад, калі я даведаўся пра асвятленні старажытных руін пад будаўніцтва царквы ў Галоўчыне ( http://globustut.by/golovchin/index.htm ) я адразу засмуціўся, а потым падумаў, а можа так і лепш ... бо хоць нейкі нагляд. (гісторыя скончылася шчасна, царкву пабудавалі не там)
да таго ж настаяцель айцец Андрэй сапраўды прывёў у парадак тэрыторыю замчышча а ў яго планах кансервацыя руін вежы.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11214
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 23:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Лёха писал(а):
Падмуркі вежы нейкія познія, стагоддзе XVI-XVII падаецца, ды й ня факт, што вежы. Мясцовыя шо заўгодна могуць прыдумаць. Хаця цэнтральны слуп кажа пра архаічнасць.

Згодны. Пачакаем.

P. S. Гл. таксама http://globustut.by/krichev/zamk_ruiny
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
GlobusBelarusi
Site Admin


Зарегистрирован: 06.10.2008
Сообщения: 11214
Откуда: Минск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 23:03    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

alexBel писал(а):
Я апраўдваў сябе мноствам спраў і дрэнным надвор'ем, хоць сапраўдная прычына была банальна простая - лянота.

Я меркаваў, што я адзіны такі. :)

Добрыя здымкі.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Лёха



Зарегистрирован: 07.10.2008
Сообщения: 2548
Откуда: Менск

СообщениеДобавлено: 03 Mar 2013, Sun, 23:22    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
alexBel писал(а):
Я апраўдваў сябе мноствам спраў і дрэнным надвор'ем, хоць сапраўдная прычына была банальна простая - лянота.

Я меркаваў, што я адзіны такі. :)


А вось і не :D Нас цьма!
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
alexBel



Зарегистрирован: 01.02.2011
Сообщения: 800
Откуда: Могилев

СообщениеДобавлено: 04 Mar 2013, Mon, 16:42    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

GlobusBelarusi писал(а):
Добрыя здымкі.

Дзякуй)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Форум сайта «Глобус Беларуси» -> Путешествия -> Путешествия по Беларуси -> Фото городов Часовой пояс: GMT + 3
Страница 1 из 1

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы